БНР | 09.08.2018 07:57:53 | 429

Спешно заседание на НСОРБ за определяне на критерии за разпределянето на бюджетните средства, иска БСП


Малки общини като Правец няма да получат нито лев от последното разпределение на средства, направено с постановление на правителството в началото на месеца, каза в предаването "Преди всички" по "Хоризонт" кметът на града Румен Гунински:

"Голяма част от общините, които вземат средства за саниране участват и по ОП „Региони в растеж“ - 69 града, а останалите общини нямат достъп до оперативни програми и средства за ремонт на детски градини, училища и др. Ако говорим, че парите се дават приоритетно за кметства, които са определени политически партии. В община Правец кметът е от БСП, но председателя на Общински съвет е от ГЕРБ и двете партии работят „много добре“ заедно".

Според Гунински: "От това постановление пострадали са близо 2 милиона жители".  При управлението на Орешарски общините на ГЕРБ са взели близо 30% от разпределените средства, изтъкна още той:

"Те не бяха оставени с 2%, както в момента е БСП. Сега с това последното разпределение 43 общини на Герб получават 72 729 000 лв а общини на ДПС – 34 на брой получават 27 610 000, а на БСП - 5 на брой получават 2 490 000 лв".

От БСП обвиняват ГЕРБ, че се опитва да купува предизборно кметове, като раздава парите за местната власт според партийните предпочитания на градоначалниците и председателите на общински съвети. Социалистите искаха спешно заседание на Сдружението на общините, на което да се определят критерии за разпределянето на средства.

"Силно сме разтревожени от субективното разпределение на средствата от централен бюджет за българските общини години. Изразяваме своята тревога от липсата на публичност на критериите по които се разпределят тези средства. Самото постановление е внесено на 31 юли 20 часа без съгласуване между отделните министерства, което е в нарушение на устройствения правилник на Министерски съвет"

В над 100 общини изравнителната субсидия е на нивата от 2010 година, изтъкна Гунински и допълни, че в средствата, които се предоставят на общините не са преведени са предвидени средства за възнаграждения на изборните длъжности – кметове, заместник-кметове, кметски наместници. За последната година ГЕРБ са получили 250 милиона, ДПС - 70 милиона, а БСП получила 8 милиона със средства, раздадени с постановления на МС, допълни той.


Найден Зеленогорски - бивш кмет на Плвен, бивш шеф на Регионалната комисия в Парламента и дългогодишен председател на Асоциацията на българските градове и региони коментира,  че в Националното сдружение на общините „за съжаление, през годините е имало много опити за политизация и много случаи, в които се е стигало до по -драматични събития“:

"Уважавам колегите от БСП, но някак си всички забравят, че на практика най- представените след ГЕРБ в местните власти са партиите от автентичното - около 30 кмета, от които 4 областни. Тези кметове не са получили почти нищо от това разпределение от тези 111 милиона. Казвам го, за да стане ясно, че колегите от БСП не би трябвало да правят политика от това, а трябва по-активно да действат със  Сдружението на общините".

Трябва да се кандидатства с проекти и да се преценява в кой от тях си заслужава да бъде инвестирано, допълни Зеленогорски:

„Този механизъм на неясно разпределение на излишъци повтаря проблема с регионалната политика и с това, че в България има силно развити райони и много слабо развити райони. Ето сега бих попитал колко общини от географския Северозапад са получили някакви средства. Извинете, но пак ще налива в най- развитите общини – София, Пловдив, Варна, Русе“.

Той изтъкна, че средствата отиват към общините с най-много избиратели.

„Една година има до местните избори. Това е като някаква артилерийска подготовка преди атаката, само че това не помага на никой, защото голяма част от Северна България е в много тежко състояние.  Сега отново виждаме, че едни и същи фаворизирани общини по неясни критерии получават, а после се чудим защо всички хора в България се събират в три-четири града“.

"Макар, че сме подписали картата за европейското местно самоуправление, в която е разписано, че държавната власт трябва да даде достатъчно гаранции за финансиране на идеите, с които печелят местните власти, на практика само 15% от общинските бюджети се харчат с адекватно решение на Общинския съвет. Иначе всичко се спуска отгоре, извинявам се за израза, и по неясни критерии“.

Всеки случай подобен на Бенчо Бенчев е "адски притеснителен", изтъкна Зеленогорски и припомни, че Антикорупционият закон е променян три пъти, включително заради общинските съветници и хиляди не попадат под неговата юрисдикция

„Трябва да се изчака да мине този мандат, за да можем 2019 година да включим и общинските съветници. Извинете, но това е абсурд. Един кмет носи лична отговорност и му правят по 20 ревизии, минимум на година, а общинските съветници в някой от общините носят една колективна безотговорност, вземат се решения не на база идеология, а на база на лични интереси и когато се стигне дотук и изгърми феодализирана структура, като в случая, тогава си казаме: „Боже Господи, какво става“…

„Силно се надявам избирателят да се разтревожили. България направи своя цивилизационен избор и той е прозападна демокрация“.


Прочети цялата публикация