БНР | 09.08.2018 17:43:47 | 297

Димитров на четвъртфинал в Канада след 2 тайбрека

Григор Димитров вече е на четвъртфинал на турнира от сериите „Мастърс 1000“ в Торонто, Канада.

Петият поставен българин преодоля Франсис Тиафо от Съединените щати в драматичен двубой със 7:6(1), 3:6, 7:6(4) след 2 часа и 28 минути игра

Още във втория гейм Григор поведе с 40:0 при подаване на съперника, но не успя да пробие. Веднага след това пък Тиафо стигна до брейк пойнт, но хасковлията го спаси с прецизен печеливш удар от форхенд по диагонала. След слаб сервис гейм на Димитров 20-годишният американец проби за 3:2. Българинът реагира моментално и направи рибрейк.

Стигна се до тайбрек. В него имаше само един тенисист – Григор Димитров. Той поведе с 5:0 точки и после затвори сета при първата си възможност след 52 минути игра, за което беше аплодиран от множеството ни сънародници на трибуните.

41-ият в ранглистата Тиафо проби в средата на следващата част и след това затвърди за 5:2. При 5:3 младият янки сервираше за изравняване на сетовете. Димитров стигна до точка за връщане на пробива, но съперникът му се измъкна и след това спечели гейма и частта.

Решаващият трети сет започна с брейк на нула за американеца, който после убедително затвърди за 2:0. В четвъртия гейм Григор върна пробива след двойна грешка на Тиафо. След това Димитров трябваше да спасява точка за брейк, при която съдията на стол отсъди, че времето му да сервис е изтекло. Димитров се вбеси от решението, но това му помогна да вдигне нивото си на игра и да спечели подаването си. В 11-ия гейм българинът отрази две точки за пробив с чудесни сервиси, за да поведе с 6:5.

Изходът на мача трябваше да се реши с втори тайбрек. В него Тиафо поведе с 4:2 точки при смяната на половините.  Григор обърна до 5:4 и след това стигна до два мачбола и реализира първия след грешка на опонента си.

На четвъртфиналите Гришо очаква победителя от мача между №4 Кевин Андерсън (РЮА) и Иля Ивашка (Беларус).