БНР | 10.08.2018 13:20:14 | 295

40 деца чакат за достъп до логопед, психолог, кинезитерапевт в Дома за медико-социални грижи в Кърджали


40 деца са в листата за чакащи за достъп до логопед, психолог, кинезитерапевт в Дома за медико-социални грижи в Кърджали. Броят им в списъка, а и извън него ще се увеличава.

Хиляди деца в годините са преминали през Дома за медико-социални грижи в Кърджали, който местните хора наричат „Дом майка и дете“. От много години броят на децата намалява, защото са извеждани от институциите и настанявани в приемни семейства, заради връщане при биологичните им родители или осиновяване. В момента в дома не приемат здрави деца. Там отглеждат деца с тежки увреждания. Единственият им шанс са 24-часовите медицински грижи. Заради закриването на подобни заведения в кърджалийския дом „майка и дете“ вече приемат деца от други области – Пловдив, Пазарджик.

В момента 11 са недоносените бебета. Те, в повечето случаи, остават в дома временно. Д-р Йорданка Господинова, директор, за една от услугите, предлагани в дома:

„От 3-4 години предлагаме услуга – имаме две стаи, тип хотелски. От една страна това са майки на недоносени деца, които кърмят децата си, гледат ги под ръководството на медицински специалист и се обучават за последващо извеждане на детето в семейството. Други ползватели на това са осиновители. Те се настаняват в дома, особено в момента, в който делото за осиновяване се гледа, взема се решение и до влизането в сила на решението в 7-дневен срок. Това е най-тежкият момент за осиновителите и в този период ние им даваме шанс да бъдат с детето. Всички приветстват тази инициатива“.

Големият интерес на семействата от Кърджали в Дом „Майка и дете“ е към един малък екип от психолог, кинезитерапевт и логопед в т.нар. дневен център, където работят с деца извън дома и деца, настанени в него. Те всички отчитат полза от посещенията си в дома.

Други родители обаче са влезли в листа на чакащите. Проблемът с достъпа до логопед, който работи с малки деца и на два езика – български и турски, до кинезитерапевт се задълбочава в последните шест месеца. Процедурата дори за включване в списъка на чакащите е ненужно усложнена, коментират родители. Тя изисква становище на детска лекарска консултативна комисия, каквато в Кърджали от шест месеца няма. Родителите уреждат документите в Хасково, след което ги насочвали към кърджалийския дом от Закрила на детето.

В дома се надяват да въведат нова възможност - да настаняват майки с деца на 10-15 дни. Голямата идея е родителите от другите общини и области да ползват услугите на екипа в Кърджали. Преди това обаче е важно да се облекчи достъпът на семействата, които трябва да търсят становище на детска лекарска консултативна комисия от Хасково.

Целия репортаж чуйте в звуковия файл.


Прочети цялата публикация