БНР | 12.08.2018 18:00:08 | 197

Елефтериос Петруниас е кралят на халките в Европа

Олимпийският шампион от Игрите в Рио де Жанейро Елефтериос Петруниас спечели четвърта поредна европейска титла на халки във финалите на отделните уреди на континенталното първенство по спортна гимнастика в Глазгоу (Шотландия). 27-годишният грък, който няма загубено голямо състезание в последните сезони изигра блестящо съчетанието си и заслужи златото с 15.466 точки. Исторически медал за Турция – сребро донесе Ибрахим Чолак с 15.100 точки, а брозновото отличие стана притежание на Кортни Тълок (Великобритания) с 15.000.

Във финала на земна гимнастика титлата заслужи Доминик Кънингам (Великобритания) с 14.666 точки. Среброто взе Артьом Долгопят (Израел) с 14.466 точки, а трети е Артур Далалоян (Русия) също с 14.466 точки, но има по-слаба оценка за изпълнение.

Изненадващо европейски шампион на кон с гривни стана 19-годишният Рис МакКленаган (Ирландия) с 15.300 точки.  Двама гимнастици взеха сребърни отличия. Роберт Селигман (Хърватия) и  Сашо Бертончели (Словения) получиха еднакви оценки от по 14.866 точки, както и еднакви оценки за трудност и изпълнение. Тук големият фаворит за златото - олимпийският, двукратен световен и европейски шампион Макс Уитлок (Великобритания) падна от уреда и остана едва седми с 14.000 точки.

В надпреварата на успоредка Артур Далалоян спечели второто си злато, след това на прескок. 22-годишният руснак получи 15.443 точки, което му беше достатъчно за да стъпи на европейския връх. Негови подгласници станаха Давид Белявский (Русия) с 15.166 точки и  Оливер Хеги (Швейцария) с 14.633 точки.Хеги взе реванш в последния еврофинал на висилка. Швейцарецът спечели първата си титла с оценка от  14.700 точки, като успя да изпревари  легендата в този спорт  - олимпийския шампион от Игрите в Лондон , двукратен световен и двукратен европейски първенец Епке Зондерланд. 32-годишният холандец допусна грешка в изпълнението си и с оценка 14.400 точки трябваше да се задоволи със среброто.  Трети се нареди Давид Вечернеш (Унгария) с 14.033 точки.