БНР Стара Загора | 16.08.2018 10:22:09 | 559

Милен Керемедчиев: Комисията за финансов надзор има вина по казуса „Олимпик“


Валутната криза в Турция е следствие  от 15 – годишните политически действия на президента Ердоган на световната сцена. За това време от демократична страна с прозападна ориентация и сериозни бизнес партньори, Турция  се превърна в ислямистка диктатура с агресивна външна политика. Това коментира за предаването „Час пик“ Милен Керемедчиев, бивш заместник-министър на икономиката и на външните работи. Той илюстрира влошените през годините отношения с важни стратегически партньори като Сирия, Ирак, Израел, страните от Персийския залив, ЕС. А последният гвоздей в ковчега на турската икономика беше забит от САЩ.

Обезценяването на турската лира е над 70% за последните десет години. Проблемите на южната ни съседка се коренят в авторитарната власт на Ердоган, който опитва да разбира от всичко -  и от политика, и от икономика, и от финанси, и от търговия. Неадекватните действия и пряката намеса в делата на Централната банка от негова страна са в основата на валутната криза. Страната се нуждае от около 200 млрд. долара свежи инвестиции, за да се изправи на крака, прогнозира в своя анализ Керемедчиев.

Край Босфора цари упадък. Безизходицата принуди едрият бизнес да преосмисля своите политики и да търси варианти за оцеляване.

У нас: Неадекватните действия на институциите стоят зад срива на Търговския регистър и казуса „Олимпик“

Хиляди българи в разгара на летните отпуски бяха поставени в патова ситуация, след като стана известно че кипърската застрахователната компания "Олимпик" прекратява дейността си у нас. Над 200 000 клиенти на дружеството ocтaвaт бeз зaдължитeлнaтa зacтpaxoвĸa "Гpaждaнcĸa oтгoвopнocт" от утре. Комисията за финансов надзор трябва да понесе отговорност. Имало е сигнали за влошаване на финансови показатели на застрахователя, но не са последвали действия.

На този фон блокира Търговският регистър. Нехайни ходове на чиновници нажежиха политическата обстановка. От това пострада международният имидж на страната. Западните инвеститори следят с повишено внимание последните събития у нас.  Ненадежност на българската администрация прозира и в двата случая.

Според Милен Керемедчиев не може да се прави аналогия между източването на КТБ и „Олимпик“.

Бившият дипломат е категоричен, че Еврозоната и Шенгенското пространство могат да са от полза за страната. Колкото по-бързо България постигне членство, толкова по-добри ще са перспективите пред нас.

С Милен Керемедчиев разговаря Таня Балабанова. Чуйте подробности в звуковия файл.

Прочети цялата публикация