БНР | 20.08.2018 13:51:45 | 131

Адвокат по медицинско право: В България няма действащ стандарт в областта на акушерството и гинекологията


"В България няма действащ стандарт в областта на акушерството и гинекологията". Това обясни в интервю за предаването "12+3" по програма "Хоризонт" адвокатът по медицинско право Мария Шаркова:

"Поради тази причина няма приети консенсуси, които да се използват навсякъде в еднаква степен. Нямаме гаранции за осигуряване на еднакво качество на родилните грижи навсякъде във всички родилни отделения в страната. Това е проблем и затова се стига до спорове. Това е и една от причините да се стига до високия процент на цезарови сечения, които надхвърлят като резултати препоръчителните от Световната здравна организация 20-23%, като у нас са около 48%. Това говори, че не винаги се прилага правилото на медицината, базирано на доказателства, т.е. във всеки един момент да се вземат такива решения от медицинския персонал, които да са доказани и то да са взети като методи от съвременни източници с висока степен на достоверност".

Шаркова допълни, че по така дискотирания метод на Кристелер, за който се твърди, че е прилаган и на жената от Сливен, няма никакво единодушие в медицинската практика, доколко той е вреден и доколко има ползи от него:

"Самите акушер-гинеколози практикуват в условията на една несигурност, когато няма единни стандарти и правила за работа. Инициативата, чисто законодателно, е на Министерството на здравеопазването като компетентен орган, който следва да издава тези стандарти, но инициативата трябва и да е на всички нас. Когато се създава един такъв стандарт, той трябва да бъде написан в резултат на една задълбочена дискусия, защото всъщност субекти на тази акушеро-гинекологична грижа са майките и бебетата и в крайна сметка всяка една промяна или реформа е редно да се случи и през техните очи".

Цялото интервю с Мария Шаркова можете да чуете от звуковия файл.

Прочети цялата публикация