БНР | 21.08.2018 12:22:57 | 108

Зорница Илиева: Турция не би излязла от НАТО


Отношенията между Турция и САЩ вече са стигнали до точка, която трудно можехме да си представим преди, въпреки че противоречия в отношенията им не са от вчера. Това каза за предаването „12+4“ по „Хоризонт“ журналистът Зорница Илиева.

„Сега обаче кризата в отношенията ескалира до степен, която принуди президентът Тръмп да каже, че Турция вече не ни е добър приятел. Реакциите в Анкара бяха с не по-малко остър тон. Турция е в една незавидна икономическа ситуация в момента. Турската лира се срива с повече от 40% от началото на годината, но тя има незабележим срив още от 2013 г“.

Илиева изтъкна, че Турция е голям износител на стомана за САЩ и е много потърпевша от по-високите мита, наложени от президента Тръмп. С това е дадена обаче и възможност на Ердоган да оправдава с външна намеса незавидното икономическо положение на страната. Повечето медии са категорични, че влошаването на отношенията е ареста на американски пастор на малка евангелистка църква в Измир, но сериозните анализатори са категорични, че това е само повод, а дълбоката причина отношенията да ескалират се дължи на стремежа на Анкара да води суверенна външна политика, изтъкна още тя:

Не става въпрос за излизането на Турция от НАТО. Много добре знаете, че няма такава клауза и Турция няма да го направи. Цялостната външна политика на Ердоган е свързана с „едно око на изток и едно око на запад“. До сблъсък, в който да се прекратят всякакви връзки между Вашингтон и Анкара няма да се стигне. Това са стари съюзници!“

Според външния министър на Турция, Европа не е доволна от политиката на Тръмп и ще подкрепи Анкара в противопоставянето. Самият факт, че Меркел е поканила Ердоган да посети на 28-ми септември Берлин е също многозначителен, коментира журналистът.  

За да се спаси от предстояща рецесия на икономиката си и от по-нататъчен срив на турската лира, Ердоган трябва да се обърне за помощ към Международния валутен фонд, където основна роля имат САЩ. Именно за да не стори това обаче той търси нестандартни ходове като финансирането от Катар и освобождаването на гръцките войници, коментира тя.

"Той ще лавира до последно. Неслучайно в западни медии се появяват твърдения: „Да изчакаме да свърши ерата Ердоган и да подкрепим следващите“. Светът трябва да се подготви за новата ситуация, която съществува в Турция, а Турция укрепва връзките си с Русия. Предстои, знаете, среща Москва-Техеран-Анкара в началото на септември. Ердоган използва другите страни като коз, за да може да устои на натиска на Вашингтон. Това е стара негова политика, която доказва, че все пак 16 години на власт си казват думата“.


Прочети цялата публикация