БНР | 22.08.2018 13:17:33 | 194

От Мрежата за съвременна родилна грижа настояват за въвеждане на АГ стандарт


От Мрежата за съвременна родилна грижа настояват в открито писмо за поредица от мерки, които да повишат качеството на грижите за раждащите жени. Повод за това са двата трагични случая на починали при раждането млади жени в Плевен и Сливен. 
Бременната жена да има възможност да избира как да протече раждането, а акушерките да имат правото сами да израждат бебета при нормални раждания в ниско рисковите групи - това са част от предложенията, които могат да се включат в бъдещия стандарт по акушерство и гинекология, посочи пред Хоризонт Емилия Казълова, бивш председател на Алианса на българските акушерки.
Едно нормално раждане може да протече и само с компетентната подкрепа на акушерката, а при възникване на проблем да се намества акушер-гинекологът, защото много от жените търсят преди всичко отношение и разбиране, когато раждат, мотивира част от исканията дългогодишната акушерка Емилия Казълова. 
"Ние не сме безгрешни. Никой не е безгрешен и когато се допускат някакви грешки, човек трябва да си вземе поука от тези грешки и изводите и да не ги повтаря", споделя Казълова, визирайки последните два смъртни случая на родилки. 
Раждането е много индивидуален процес за всяка жена и нещата не могат да бъдат много точно рамкирани - трябва да има възможности и за практики, които са доказали по света, че вършат чудесна работа, смята тя. 

Исканията за подобряване на за качеството на родилните грижи не са насочени срещу лекарите, те ще бъдат от полза и за тях, подчерта пред "Хоризонт" Христина Шопова от Мрежата за съвременна родилна грижа. "В момента в България няма действащ АГ стандарт, а това е от изключително значение и то е важно не само за раждащите жени, техните семейства и бебетата им, но и за лекарите", смята тя. Като няма правила и утвърдени стандарти за работа, това създава несигурна среда и всичко зависи от субективната преценка в даден момент, допълва Шопова: "Това не е война ние срещу лекарите, а по-скоро една обща сигурна среда за всички нас."
Новият стандарт за акушерство и гинекология е крайно необходим, казва и Емилия Казълова: "Стандартът дава отправна точка, но тя не може да гарантира благополучния изход, защото има ситуации, в които понякога излизаш извън стандарта."

По отношение на майчината смъртност България поддържа съизмерими със средните за Европа нива, като през 2017 г. по данни на НСИ по причини свързани с бременността и раждането са починали 5 жени при раждането на 64 359 бебета, посочват още от Мрежата за съвременна родилна помощ. Те предлагат да се оптимизира функционирането на така наречения „регистър на ражданията“, като в него се попълват своевременно и пълно данните за всички медицински манипулации и интервенции в рамките на всяко раждане. 

Още детайли по темата чуйте в звуковия файл. 

Прочети цялата публикация