БНР | 27.08.2018 13:50:35 | 183

Къдринова: Никой не знае какво мисли испанската армия за ексхумацията на Франко и това е обезпокоително


След съобщението на Испанското правителство, че тялото на генералисимус Франко ще бъде изнесено от Мавзолея, в обществото отново се разгоря дискусият, започнала след началото на демократичния преход в страната от 1978 г. Това каза за предаването „12+4“ по „Хоризонт“ журналистът Къдринка Къдринова. През годините различни премиери са повдигали въпроса за съдбата на Долината на падналите – огромен монумент, създаден чрез труда на 20 000 политически затворници. Там са положени републиканци и фалангисти -  техни противници от испанската гражданска война. Според Франко, това е трябвало да символизира помирението:

„Само че тези републиканци, които са погребани там, са погребани без знанието на техните близките. Били са изровени от общи гробове, пръснати из цяла Испания. Много от близките им още не знаят къде са.

Близките на тези републиканци, които са били погребани там и чиято личност е била установена и те искат да си ги взема, сега не могат, защото през годините ерозията и подпочвените води са направили на каша всички кости“.

Това са стаени рани, които още не са изчистени, коментира Къдринова, според която ексхумирането на Франко ще доведе до допълнително напрежение сред обществото.  Франко има 7 внуци, които също активно опонират на идеята.  Правителството обаче се опитва да прокара през парламента акта като промяна в Закона за историческата памет. Вероятно процедурата ще продължи до края на годината, а от правителството са предупредили, че няма да анонсират предварително датата и часа на ексхумацията, за да избегнат демонстрации. На семейството е даден срок от 15 дни да решат къде да бъде препогребан.

„Никой не знае какво точно мисли армията в момента и това е обезпокоително“, каза тя. 

Къдринова коменитра и кризата във Венецуела, предизвикала мигрантска вълна

„Ситуацията наистина е сериозна, но правителството опитва да предприеме мерки, които да я стабилизират. Влезе в сила миналия понеделник премахването на пет нули от досегашната национална валута – боливара - и въвеждането на нова такава, която се казва „суверенен боливар“. Фактически, този суверенен боливар, е вързан към петро-то – криптовалутата, с която Мадуро много се гордее, която пък е вързана към цената на петрола. Едно петро в момента отговаря на цената на един барел петрол - 60 долара.

Чрез договори с големи фирми и вериги за хранителни стоки се цели да се преодолее износа на изключително евтините горива и субсидираните храни от Венецуела, обясни журналистът. Това означава, че и горивата ще поскъпнат:

„Правителството въвежда много строг контрол върху цените, особено на хранителните продукти. Има 25 стоки от първа необходимост, които са под много строг контрол. Разбира се, търговците започнаха веднага да ги крият и започнаха арести на търговци, които се опитват да злоупотребяват. Разбира се, за това Мадуро е обвиняван в репресии … нещата са навързани“.

Президентът е създал Министерство на вътрешната търговия, което да контролира обстановката. Той призовава сънародниците си да купуват венецуелско злато, за да могат да са гарантирани техните спестявания, защото с новия курс на суверенния боливар също са започнали финансови машинации. Някои фармацевтични фирми например  са намалили цените на медикаментите си с 3, а не с 5 нули.

Къдринова отчете, че в региона се нагнетява напрежение и активно се говори за възможна хуманитарна интервенция във Венецуела и близкоизточен сценарий в Латинска Америка.


Прочети цялата публикация