БНР | 27.08.2018 15:03:40 | 180

Първото училище в у нас, което ще обучава деца по методите на Мария Монтесори, е в Пловдив


Средното училище „Св. св. Кирил и Методий“ в Пловдив ще бъде първото в страната, в което от тази учебна година ще бъде въведено обучение по методите на Мария Монтесори. Тези методи и продължават да печелят последователи по света, защото се базират на основната философия, че всяко дете е уникално.

Засега е сформирана една паралелка в първи клас, а преподавателите са преминали и обучителния курс за прилагане на Монтесори педагогиката. В града тази методика се практикува успешно вече две години в няколко детски градини и добрите резултати ни накараха да направим още една крачка напред, а именно - към училищното образование, казват от общинската администрация. Идеята е от следващата година да има такива паралелки и в други учебни заведения

Ренета Венева, която е психолог и Монтесори - обучител, сподели, че в новата паралелка учителят няма да застава пред целия клас а отношенията учител-ученик и отношенията между самите деца се подчиняват на толерантността.

„Педагогът не повишава тон, не наказва, не управлява поведението на децата през силата на възрастния, през авторитета на възрастния, който често педагогът демонстрира с рязък тон, с повишаване на емоционалния градус в отношенията, който стъписва децата. В Монтесори в класната стая това не се налага, защото големите усилия в началото на учебната година от страна на педагога са свързани с това да обучи децата, да подкрепи децата в това да се справят сами и мирно в своите отношения един към друг, в това да усетят удоволствието от реда, правилата уважението, радостта от това, че сме заедно и работим заедно“.

Според Монтесори подхода е неприемливо децата да бъдат наказвани или „купувани“ чрез награди, обясни Венева.  В новата стая има и нови образователни материали според различните образователни  зони.

„В Монтесори класната стая  децата не се движат с един и същи темп. Ние не очакваме в един и същи ден всички деца да правят едно и също нещо, да решават едни и същи задачи. Очакваме в един по-голям период от време - три седмици – всяко дете да стигне своя оптимум, да стигне научаването. Емоционалното отношение към ученето всъщност е една от гаранциите за успеха, за това да запомниш, за това да разбереш това, което правиш“.


Прочети цялата публикация