БНР | 28.08.2018 06:33:23 | 373

Шампионът Надал продължава след сет и половина на US Open

Световният номер едно Рафаел Надал започна успешно защитата на титлата си на Откритото първенство на САЩ по тенис.

Трикратният победител в Ню Йорк победи друг испанец - Давид Ферер, с 6:3, 3:4 и отказване на сънародника си заради контузия в левия прасец.

Надал взе лесно първия сет с пробиви в третия и в деветия гейм, но във втората част 36-годишният ветеран дръпна с 4:2, след което, обаче, беше принуден да прекрати участие в мача.

"Тъжен съм, защото това е последното ми участие в турнирите от Големия шлем. Забавлявах се да играя с Рафа. Мисля, че се представих добре. Въпреки всичко, горд съм от себе си, от кариерата ми", коментира Ферер, който има две участия на полуфинал на "Флашинг Медоус", както и финал на "Ролан Гарос" през 2013 година.

Водачът в схемата Надал също отдаде заслуженото на сънародника си.

"Много съжалявам за него. Той е един от най-близките ми приятели в Тура и сме изживели много прекрасни моменти заедно. Тъжно е, че трябваше да завърши по този начин", каза Рафа, който във втория кръг ще срещне канадеца Вашек Поспишил.

Миналогодишният финалист и номер 5 в схемата Кевин Андерсън (Южна Африка) се поизмъчи, но стигна до петсетов успех над представителя на домакините Райън Харисън.Андерсън, който през юли достигна до финала на  "Уимбълдън", пласира 28 аса и надделя със 7:6(4), 5:7, 4:6, 6:3, 6:4.

Южноафриканецът ще играе срещу Жереми Шарди (Франция), елиминирал Андрей Рубльов (Русия) с 6:2, 4:6, 6:4, 6:1.

Двама бивши шампиони също стартираха с победи. Поставеният под номер 3 и победител през 2009 година Хуан Мартин Дел Потро (Аржентина) спечели срещу квалификанта Доналд Йънг (САЩ) с 6:0, 6:3, 6:4, а във втория кръг ще срещне друг американец - Денис Кудла.

Британецът Анди Мъри се завърна на "Флашинг Медоус", след като през миналия сезон пропусна турнира заради контузия. Победителят през 2012 година Мъри осъществи обрат срещу австралиеца Джеймс Дъкуърт и спечели с 6:7(5), 6:3, 7:5, 6:4 в първия мач на шотландеца в Големия шлем от миналото лято на "Уимбълдън".

Мъри ще играе във втория кръг срещу номер 31 Фернандо Вердаско (Испания) , който отстрани сънародника си Фелисиано Лопес с 6:2, 7:5, 6:4.

При жените три американки продължават напред.

Шесткратната победителка на US OpenСерина Уилямс стартира с категорична победа над полякинята Магда Линет с 6:4, 6:0. Американката пречупи съпротивата на опонентката си за 70 минути.

Съперничка на Серина във втори кръг ще бъде германката Карина Витхьофт.

Напред продължава и сестра ѝ Винъс Уилямс след успех над бившата шампионка в Ню Йорк Светлана Кузнецова с 6:3, 5:7, 6:3 в мач, който продължи близо три часа. Двете сестри може да се срещнат на корта в трети кръг.

Миналогодишната шампионка Слоун Стивънс стартира защитата на титлата си с победа над рускинята Евгения Родина с 6:1, 7:5.