БНР | 29.08.2018 07:42:27 | 139

Идлиб - решаващата битка


Високопоставени представители на властите в САЩ отправиха предупреждение както към руското, така и към сирийското правителство срещу употребата на химически оръжия в Сирия. Съюзници на президента Башар Асад се готвят за офанзива срещу бастиона на бунтовниците - провинция Идлиб. От Русия пък намекнаха, че ще има инсценировка на химически атаки. На този фон Русия пребазира военни кораби за първи път толкова много, откакто 2015-та се намеси по-сериозно в този конфликт.

„Сякаш многостранните дипломатически ходове и свързаните с тях кампании станаха част не само от динамиката на войната в Сирия, но и от разговора за нея. Много фалшиви новини се пуснаха, обвинения… Аз лично съм скептик дали ще има някакъв отговор на такава атака. Военната кампания ще бъде доста засилена от това, което виждам като струпване на военни сили не само от страна на Русия, но и от страна на правителствените сили в Сирия. Те струпват огромни количества военен потенциал по границите на провинция Идлиб. Офанзивата, когато и да започне тя, ще бъде изключително мащабна и жестока“, прогнозира в предаването „Преди всички“ анализаторът Руслан Трад.

Някои анализатори смятат, че атаката ще се случи в близките дни, други казват до няколко седмици. Зависи от разговорите между Русия и Турция, смята той.

„Турция има 12 наблюдателни бази в Идлиб, построени по споразумение с Русия и Иран, така че турците в момента имат избор при началото на офанзивата - дали да защитят своите бази или да се оттеглят. Засега те пращат още сили“.

Според него тенденцията е Турция да връща бежанци, а хуманитарната криза в района на Идлиб да става все по-сериозна. Той прогнозира още много невинни жертви.

„Провинция Идлиб е изключително гъсто населена заради многобройното население, което дойде в последните 2-3 години след масовите разселвания след правителствените офанзиви в Централна и Южна Сирия и в момента имаме около 3 милиона и половина души, които са вътрешно разселени лица и за тях изход от офанзива почти няма. Те могат да избягат от Сирия, ако има накъде. Проблемът е, че турската граница е затворена от няколко години. В самата Турция има над 3 милиона сирийци и по-скоро тенденцията на Турция е да връща бежанци. Никой не знае какво ще се случи с тези хора. Колкото по-дълго продължи офанзивата, толкова по-сериозна ще бъде хуманитарната криза. В самия Идлиб има присъствие на радикални групи. Те опитаха през последните години да филтрират бунтовническите части. Те са много добре организирани. Турция в момента се опитва да преговаря с тях да предадат оръжие и да се слеят с бунтовническите сили, което на мен ми се струва невъзможно. Това означава, че населението в някои части на Идлиб ще бъде използвано за жив щит. Очакват се много жертви при тази офанзива“.

Руслан Трад заяви, че не очаква сериозен американски отпор, защото САЩ няма директни интереси в тази част на Сирия.

„Не е както в Източна Сирия, където САЩ подобриха радарните системи през последните няколко дни, което стана повод за изказването от руска страна, че САЩ струпват военни сили. Те струпват такива сили не заради Идлиб, а заради установяване на по-добър радарен щит и зона, забранена за полети над техните зони, което означава Източна и Североизточна Сирия, предимно кюрдските райони в страната. Щатите биха реагирали по-скоро заради поет ангажимент като сила, която реагира на подобни случаи“.

Цялото интервю на Лора Търколева с Руслан Трад можете да чуете в звуковия файл. 


Прочети цялата публикация