БНР | 30.08.2018 08:09:53 | 228

Филип Пенчев, WWF: Близо 40% от реките в България са с добри показатели


В България близо 40% от реките са с добри показатели. Това каза Филип Пенчев от природозащитната организация WWF в интервю за предаването „Преди всички“.

„За съжаление, имаме доста водни тела, които са с много лошо екологично състояние. В момента почти нищо не се прави, за да подобрим процента на екологично състояние на реките в България. Ситуацията с река Дунав не е много по-различна. Реката има нужда от много сериозни инженерни мероприятия, за да бъде осигурено както корабоплаването, така и да се обърне сериозно внимание на защитата на екосистемите й“, обясни той.

В последно време различни изследвания показват, че прекомерното използване на реките всъщност оказва много негативно влияние върху тях, смята Пенчев:

„За т.нар. „скрити ползи“ много малко се говори, а една от скритите ползи е, че ние изграждайки различни съоръжения по реките с цел водоснабдяване, напояване, хидроенергетика, реално препречваме речното течение, задържаме го в даден участък от реката и в долното течение ние спускаме по-малко вода, респективно по-малко наносни отложения, които така или иначе не могат да достигнат до устията на реките, до делтите на реките, които са едни от най-плодородните места на Земята и осигуряват прехрана на милиони души в глобален мащаб“.

Доклад за оценка на водите сочи, че 2 млрд. души разчитат директно на реките за задоволяване на питейните си нужди, 25% от световното производство на храна зависи от речното напояване, а 12 млн. тона сладководна риба всяка година покриват хранителните нужди на десетки милиона хора. Пенчев уточни, че доскоро се е приемало, че водните ресурси са една константа, но с нарастването на населението в световен мащаб, вече на места се забелязва голямо преексплоатиране на реките и в дадени региони няма време тези води да се възстановяват естествено: „Ние смятаме, че всъщност риболовът е доста по-голям.“

Пенчев каза още, че в момента в Европа започват политики по възстановяване на старите речни течения, така че то да удължи своя път, което намалява потенциалния риск от наводнения за дадения регион.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.


Прочети цялата публикация