БНР | 07.09.2018 13:45:11 | 113

Град Мелник с Музей на виното


Мелник и виното или за световноизвестния сорт грозде „Широка мелнишка“, който се бере последен, късно през октомври. Уредникът в Музея на виното Даниела Литова:

„Мелник е градът, който се свързва точно с това. В Мелник се произвежда много вино. Тук почти всеки един жител сам си прави виното. Има доста история в града като цяло, но нямаше такъв музей досега. Въпреки, че Мелник е най-малкият град в България, той е световноизвестен и навсякъде се свързва с виното си.“

Защо мелнишкото вино е познато като виното на единият от най-великите политици на всички времена Уинстън Чърчил:

„Широката мелнишка лозя е бил любимият сорт на Чърчил и той си е поръчвал доста големи количества вино специално за негова лична употреба. То е познато като виното на Чърчил, а не като широка мелнишка.“

Баба Стоянка, един от собствениците на най-старата възрожденска къща в България – Кордопуловата в Мелник, разказва:

„Къщата е на 263 години. Най-голямата възрожденска къща в България. В нея има съчетаване на богата архитектура със стопанско предназначение. Руините пред къщата е фамилната черква „Света Варвара“. Къщата е принадлежала на известна мелнишка фамилия Кордопулови, които са търгували с вино из цяла Европа. Построена е на три нива. На приземния етаж се е приготвяло виното. В 200-метровите тунели е отлежавало от 250 до 300 тона вино. Къщата се посещава от туристи от Италия, Полша“.

Най-новата изба в района изнася продукция в цяла Европа, САЩ, Япония и Китай - вила "Мелник". От тази изба за първи път в света се произвежда оранжево вино.

Подробностите чуйте в звуковия файл.


Прочети цялата публикация