БНР | 07.09.2018 14:15:34 | 120

ХVІ Международен панаир на традиционните занаяти в Етъра


Етнографският музей на открито „Етър“ е домакин на поредната, вече за 16-и път, международна среща на майсторите на традиционни занаяти и техните почитатели – туристите. В Панаира до 9 септември се включват майстори от 13 страни:  Азербайджан, Германия, Естония, Иран, Латвия, Литва, Република Южна Африка, Румъния, Русия, Сърбия, Украйна, Унгария и България. 27 са чуждестранните гости, а 54 – българските участници. Щом на едно място се съберат толкова много сръчни хора, не минава без майсторска надпревара. Тази година, впрочем и за първи път в историята на панаира, се съревновават каменоделците. Интересното е, че в съвременността този занаят не е запазена територия само за мъжете. В надпреварата участват и две жени – Индия Кърмова от София и Цветелина Ангелова от Пловдив. С интерес и любопитство публиката следи и представянето в Младежката секция, сега с участието на ученици от Професионалната гимназия по каменообработване в село Кунино, община Роман, област Враца. Да, това е същото село, за което Любен Каравелов споменава в „Българи от старо време“ (1867): „Кунино, Радювене, Горня и Долна Скравена, Ихтиман и Копривщица се славят с красотата на жените“. В селото се намира единственото на Балканския полуостров училище по каменообработване.
Победителят от Майсторската надпревара става носител на голямата награда Сребърна хлопка, а от Младежката секция – на Бронзова хлопка. Георги Георгиев, уредник в Етъра, знае още за майсторската надпревара.





Всеки панаир зарежда с добро настроение, а домакините са помислили за гостите да има много атракции, музика, изненади. За  тях разказва Росица Бинева.


Прочети цялата публикация