БНР | 10.09.2018 11:08:28 | 303

Зорница Илиева: Срещата в Техеран за Сирия беше критична


Срещата в Техеран беше критична, заяви в предаването „12+3“ журналистката Зорница Илиева относно срещата миналата седмица в иранската столица между президентите на Русия, Турция и Иран.

„Предварително се знаеше, че няма съвпадение на позициите както по отношение на Сирия, съдбата на Башар Асад, така и специално за военната операция в Идлиб, която беше обявена от сирийската армия, че ще бъде проведена. /…/ Иран и Русия играха в тандем. Те изцяло подкрепят военната операция, обявена от Асад. Ердоган обаче е на друго мнение, защото Турция има свои специфични интереси. Тук ролята на Русия е много съществена. Русия освен че се върна чрез участието си във войната в Сирия на геополитическата сцена, постигна и нещо друго – възвърна си авторитета сред арабския свят, в Близкия изток, защото до последно остана вярна на това, което имаше като стратегическа цел – да подкрепи Башар Асад, да си осигури и тя централна роля в следвоенното устройване на Сирия по този начин. От друга страна обаче през цялото това време единствена от всички геополитически играчи имаше връзка с всички останали играчи на територията на Сирия – геополитически, регионални и местни – нещо, което никой друг няма, включително и САЩ. Русия успя да балансира в едни разнопосочни интереси“.

Операцията в Идлиб е обявена за освобождаване от опозиционните на Асад групировки, припомни Илиева и уточни обаче, че част от тези групировки се подкрепят от Турция. 

„Турция няма да отстъпи от тези територии, защото целта е да не допусне образуване там на каквото и да било държавно образувание на сирийските кюрди. А сирийските кюрди са единственият съюзник по суша на САЩ“, категорична е журналистката.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.


Прочети цялата публикация