БНР | 10.09.2018 12:59:07 | 202

Не училището, а добрият учител дава образованието


„Радиоприемница“ се завръща в ефира с пълна раница с интригуващи, надяваме се и полезни теми и събеседници. Преди старта на новата учебната година решихме да проверим съдържанието на раниците на новите първокласници. Какви новости очакват учениците и техните преподаватели през учебната 2018/2019 година? Ще стигнат ли учителите за всички, които ще прекрачат училищния праг? За всичко това ще говорим от 10-ти до 14 септември в „Радиоприемница“.

Всеки от нас е имал своя любим учител и вероятно той е сложил най-силния отпечатък в живота му. Учителят, на когото се е възхищавал, на когото е искал да прилича, в когото е бил по детски влюбен, учителят, който е формирал представите му за добро и зло.

А първият ни гост тази седмица е един от най-предпочитаните начални учители - Мина Илиев. Учениците му го следват навсякъде ( в момента води немска паралелка в 47-о училище в София). Днес той обучава и техните деца. За близо 30-годишния си опит името му се е превърнало в легенда, а сред възпитаниците му няма неуспели.

Тази симпатия може да се обясни с любовта към децата – признава г-н Илиев, – на умението да разбираш децата и да им помагаш.

Игровият момент задължително трябва да присъства при заниманията в час, разкрива част от своя педагогически метод, който се е доказал във времето с успехите на децата.

Моята работа е в училище да се свърши всичко, не е нужно и родителите да се занимават с уроците.

Казва, че няма дете, които може да го ядоса.

Домашни дава много рядко, за събота и неделя. Децата трябва да имат детство, да играят.

Мина Илиев не забравя да отбележи и някои от недостатъците на образователната ни система – демотивацията на учителите, бягството им в частни школи или в други сфери на изява, административните формалности, които също изискват време и усилия… „Матурите“ в четвърти клас не е истинско външно оценяване, защото се извършва от колеги в самото училище.

Усмихва се нееднозначно на предложението да се привлекат преподавателски кадри с едногодишен курс.

При нас, учителите (за разлика от лекарите) грешките се виждат след години и тогава нищо не може да се поправи…

За мен най-важното е децата са ограмотени, научени, възпитани и здрави.

И е убеден - не училището прави (дава) образованието, а добрият учител…

Понякога се случва да говори с децата повече, отколкото собствените им родители. Търсят го по всяко време на деня

Готов е да приеме и новите неща в системата, но само когато мине през ръчичката и главичката на детето

Чуйте повече по темата в разговора на Катя Василева с Мина Илиев.




Прочети цялата публикация