БНР | 11.09.2018 13:53:45 | 233

Президентът на ФИГ: Следя художествената гимнастика заради България


Президентът на Международната федерация по гимнастика (ФИГ) Моринари Ватанабе очаква вълнуващо световно първенство по художествена гимнастика в София, в което ще има много изненади.

Японецът призна, че България има огромен принос в развитието на световната художествена гимнастика. Ватанабе поздрави журналистите на пресконференция на български език с думите "Добър ден на всички!".

"За мен е огромно удоволствие да познавам България от толкова дълго време. Вече художествената гимнастика става все по-популярна в различни страни по света. На първенството участват 274 гимнастички от 61 държави. В много континенти се забелязва развитие на този спорт. Този шампионат е първа олимпийска квалификация за Токио 2020. Без съмнение ще бъде много вълнуващо световно първенство в София и ни очакват изненади", заяви Моринари Ватанабе.

Президентът на ФИГ призна, че е започнал да следи художествената гимнастика от България през 80-те години на миналия век.

"Следя художествената гимнастика най-вече заради България от 80-те години на миналия век и е началото бях малко шокиран. В този спорт гимнастичката трябва да разбира от музика, изкуство и да има сърце, за да претвори всичко в едно художествено произведение. Имах мечта още от 80-е години - всяка една жена по света да знае какво означава или да се занимава с художествена гимнастика. Гледам децата по улиците - тях ги интересуват само смартфони. Моето желание е те да се завърнат към по-човешките начини на комуникация", добави Ватанабе.

"Очаквам вълнуващо състезание, има голяма конкуренция, виждаме различни стилове. Според мен, един спорт трябва и да бъде забавен, да бъде приятно зрелище. В момента във ФИГ членуват 148 страни, а аз съм посетил около 130 от тях. Не си спомням точно в колко от тези държави съм виждал български треньори. Огромен принос за развитието на спорта имат българските треньори - това е факт. И ако днес художествената гимнастика е това, което е, то до голяма степен се дължи на приноса на България", каза още президентът на ФИГ.


Прочети цялата публикация