БНР | 12.09.2018 09:03:55 | 97

Ще върне ли такса "Дим" пушенето в заведенията?


Днес в Министерския съвет ще се вземе решение по участието, позицията и състава на българската делегация за осмата сесия на конференцията на страните по рамковата конвенция за контрол на тютюна на Световната здравна организация, която ще се проведе от 1 до 6 октомври в Женева. Такса „Разрешено пушенето“ се промъкна в публичния дебат като предложение на бизнеса и по-специално на Асоциацията на заведенията. Те излязоха с мотив, че тази такса ще напълни нов фонд, парите от който ще отиват за здраве.

В предаването „Хоризонт до обед“ Атанас Русев от Центъра за изследване на демокрацията изтъкна, че забраната за пушене в заведенията не се спазва. Въвеждането й направи корупционна ниша и много заведения предпочетоха да плащат т.нар. „такса спокойствие“, подчерта той.

„В момента общественият дебат по скоро клони в посока да не се връща старото положение. Преди да влезе в сила тази забрана, имаше възможност за обособени помещения – ситуацията обаче не беше по-добра, тя и тогава не се спазваше“, коментира Русев. Той е категоричен обаче, че ако се направи оценка от гледна точка на здравните щети, няма такса, с която бизнесът да може да ги покрие. По думите в последните години се наблюдава траен спад на пушенето сред учениците.

Д-р Маша Гаврилова – председател на Сдружение „България без дим“, определи предложението за такса „Дим“ като абсурдно. Тя припомни, че целта на забраната е да предпази хората от вредното въздействие на тютюневия дим. Не е въпросът да пълним хазната, добави тя. По думите й трябва да се подобри контролът за спазване на забраната.

За проф. д-р Петко Салчев от Националния център по обществено здраве и анализи проблемът не е само контролът, а превенцията:

„До момента няма направена нито една съществена програма, която да оказва въздействие и да убеди младите да не пушат. В момента забранявайки пушенето на обществени места, ние пренасочваме младите към други форми на пушене – електронни цигари, цигари с ниско горене, течности и т.н., т.е. от едната опасност ги хвърляме в другата“.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 


Прочети цялата публикация