БНР | 13.09.2018 12:27:51 | 152

Новият здравен модел - идеи и въпроси


Не виждам какво ще се подобри в системата с демонополизация на Касата. Това заяви в предаването „12+3“ Румяна Тодорова – бивш директор на НЗОК. Според нея в Касата няма контрол, защото той е бил иззет. За някои е по-добре да не се контролира системата, добави тя и подчерта, че за да има контрол, трябва да се промени нормативната база.

„Докато не видя един стройно разписан материал със съответните разчети, не си избирам нищо. Имам хиляди въпроси към така предложените проекти. Първият ми въпрос е как се стигна до цифрата 700 лв. Има пътеки, които струват и по 10 хил. лв. Това средна стойност на масовите пътеки ли е? Второ – как се стигна до 12 лв. вноска? Може би толкова й трябва на здравната система, за да си върже някакъв бюджет. Тези 12 лв., които ще се дадат на застрахователите, какво ще покрият? Държавата казва – ние можем да ви дадем 580 лв., а оттам нататтък се оправяйте. Звучи много неприятно“, коментира Тодорова и добави още:

„Защо говорим само за болници? Болничната помощ и регулацията й е най-лесна. Голямата издънка е в извънболничната помощ. Другият ми въпрос – защо започваме с финансиране, а не говорим за недостатъците в здравната политика? Перфектни ли са ни пътеките така разписани? Ще останат ли пътеките като начин на финансиране и като алгоритъм за качество“.

Експертът посочи още редица въпроси в тази посока, като основният според нея е този за скъпо струващите лекарства.

„В момента много болният човек не е добре дошъл в нито една болница. Той харчи много пари“, подчерта Румяна Тодорова.

Д-р Иван Кокалов – вицепрезидент на КНСБ, изказа мнение по идеите на министъра за нов здравен модел:

„Всяка една реформа или смяна на модел се прави в интерес на хората, в центъра за слага пациента. Оттам нататък гледаме с какъв инструментариум ще отговорим на това всички граждани да имат равен достъп до качествено здравеопазване. Това обаче като тръгнем да го гледаме с инструментариума, който ни се предлага – никъде не го видях, а напротив. Там виждам затрудняване на достъпа на всички граждани до здравеопазване и то този път затруднението ще бъде финансово. Ако това влезе в сила, виждам как хората ще стоят по къщите си и поради липса на средства ще си умрат тихичко, защото никой не може да извади такива суми. Моделът застрашава и по-малките болници“.

Пенка Георгиева от пациентски организации „Заедно с теб“ призова всички участници да се включат в дискусиите: „Сега е моментът всеки експертно да надрасне своите лобистки виждания и да може да помогне за запазване на системата. Ние сме в дъното в момента. За съжаление, някои имат интерес статуквото да се запази. Това в момента не е в интерес на пациентите“.

Според нея държавата трябва да разработи модел за допълнително осигуряване. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.  


Прочети цялата публикация