БНР | 13.09.2018 13:16:12 | 189

България с 3 финалистки на бухалки и лента

България ще има три участнички на финалите на бухалки и лента на световното първенство по художествена гимнастика в "Арена Армеец" в София.

В последния ден от квалификациите Катрин Тасева и Боряна Калейн показаха композициите си с ленти.

Калейн, която е дебютантка на шампионат на планетата, се представи много добре и получи 18.025 точки, което е трета оценка на този уред. По-високи имат само рускинята Александра Солдатова 19.900 и Линой Ашрам (Израел) - 18.550.

Тасева не успя да изиграе стабилно съчетанието си и е с десета по сила оценка до момента 16.650 точки, което е оставя извън финала на този уред.

На бухалки Тасева и Невяна Владинова са съответно четвърта и пета, което засега им гарантира място сред осемте финалистки на този уред.

В общото класиране за многобоя води световната шампионка от Пезаро 2017 Дина Аверина (Русия) със сбор от 60.800. Втора и трета са сънародничките ѝ  Александра Солдатова с 60.275, а трета е Арина Аверина с 60.000. За момента пета и шеста се движат Катрин Тасева и Невяна Владинова, които са сигурни за финала в многобоя. За него се класират само по две гимнастички от държава.

Във временното класиране отборно България запазва второто си място, след Русия и пред Италия. Българките имат огромен шанс за медал, но в последния поток играят гимнастичките от Украйна и Беларус.

Квалификациите ще завършат днес в 16.45 часа, когато ще станат ясни медалистите в отборното състезание, финалистките на бухалки и обръч и първите 24, които се класират за финала в индивидуалния многобой при жените в петък. От 19.00 часа тази вечер са финалите на бухалки и лента.