БНР | 16.09.2018 17:29:08 | 161

Баскетболистите ни загубиха от Русия

Националният ни отбор по баскетбол за мъже загуби от Русия със 73:77 точки във втори мач от втората групова фаза на квалификациите за световното първенство.

След поражението българският тим остава на 5-то място в класирането с 3 победи и 5 загуби, докато Русия излезе на трета позиция с 4 успеха и 4 поражения.

Срещата в "Арена Химки" започна силно за българския тим, който не се притесни от пресата на цял терен на руснаците и успя да поведе със 7:2 след тройка на Дий Бост.

Домакините обаче бързо настигнаха съперника си заради по-добрата си борба в нападение, а и заради много пропуски от наказателната линия на "трикольорите".

В един момент от мача играчите на Любомир Минчев бяха пропуснали 8 от 16 изпълнени фаула, което даде доста сериозно предимство на Русия в края на първата четвърт, която завърши при резултат 30:20 в тяхна полза.

България започна по-добре и втората четвърт и след кош на Станимир Маринов разликата се стопи до 4 точки при 32:28.

Русия обаче отговори с нова силна серия, дирижирана от Алексей Швед, след чийто кош от фаул преднината на домакините достигна 12 точки при 47:25.

Все пак в последните 2:30 минути на първото полувреме България направи серия от 5:0 точки и се оттегли на почивката с пасив от 7.

Второто полувреме започна с много пропуски и много грешни отигравания и за двата отбора, но след тройка на Дмитри Хвостов българският тим се оказа в много тежка ситуация, защото вече изоставаше с 48:59.

Двуцифрената разлика обаче вдъхна живец в играта на българския тим и той направи серия от 12:1, с която изравни резултата при 60:60.

Заключителната част на двубоя започна по начина, по който премина по-голяма от предишната четвърт - с много грешки и в двете посоки, но и някои тънки съдийски отсъждания в полза на Русия.

Забивка на Алексей Швед даде аванс от 7 точки за руснаците 5:36 минути преди края, което накара Любомир Минчев да поиска таймаут.

Тройка на Павел Маринов доведе резултата до 74:72 в полза на Русия само 54.3 секунди.

Изключително спорен фаул 14.7 секунди срещу Алексй Швед позволи на Русия да вкара два фаула и да спечели със 77:73.

Най-резултатен за България в мача бе Александър Везенков, който приключи с 22 точки и 12 борби. Павел Маринов добави 14 точки, а с 12 остана Димитър Димитров.

В друг мач от групата Франция се наложи над Финландия като домакин с 83:67.