БНР | 18.09.2018 15:00:02 | 116

Антоний Гълъбов: Време е президентът да влезе в президентството, коментарите отвън не помагат на демокрацията


"Време е най-сетне президентът да влезе в президентската институция, защото стоенето отвън не помага на качеството на демокрацията." Това заяви в предаването "Нещо повече" политологът и преподавател в Нов български университет Антоний Гълъбов:
"Онова, което наистина трябва да бъде казано е, че администрацията на президента очевидно се затруднява в неразбирането на смисъла на конституционните правомощия на държавния глава, защото всички коментари, които чуваме са направени някак между другото, някак на улицата, някак по повод на други събития. Президентът на републиката според българската конституция има много възможности да изрази мнението си и пред народните представители, и пред българските граждани. Президентът Радев не се е възползвал досега нито веднъж от възможността официално да говори пред българския парламент. В същото време сме чували доста реплики по повод на Народното събрание, същото важи до голяма степен и в комуникациите с Министерския съвет. Нека да го кажа така: време е най-сетне президентът да влезе в президентската институция, защото стоенето отвън не помага на качеството на демокрацията."

Не става дума за война между институции. Това не е конфронтация между институции. Остава лошото усещане, че с процедурни средства се прави опит да се влияе върху политическия процес, което само по себе си не е добър стил.

Според Гълъбов, в сегашното противопоставяне между президент и премиер има разлика и тя е съществена, защото повечето досегашни президенти с изключение на Росен Плевнелиев са били бивши партийни лидери:
"Всеки един от тях влизаше в конфронтация или имаше напрежение със собствената си партия на власт. В случаят с президента Плевнелиев това не беше така, но той не беше партиен лидер. В момента имаме независим кандидат. Президентът Радев е избран като независим кандидат, който няма партиен залог в полето, в което се опитва да влезе по отношение на правителството."

Антоний Гълъбов вижда активиране по отношение на търсенето на повод за конфронтация, а това по думите му е "спирала, която не ни води в правилната посока". За журналиста Иван Гарелов ситуацията не е толкова сложна, а опитите да се придаде партиен или идеологически характер на този конфликт, са излишни. Конфликтът между двете институции беше заложен в самата Конституция и възниква даже между представителите на една и съща партия, припомни Гарелов:

"Каквито бяха Желев с Филип Димитров, каквито бяха Иван Костов с Петър Стоянов - тези конфликти дори бяха много по-ожесточени. Костов и Петър Стоянов не си говореха с време, с месеци не си говореха, въобще не си разменяха дума. Единственият случай, в който успях да ги събера, беше за откриването на църквата в Пампорово."

Гарелов обърна внимание върху свръхнатоварването на конфликта президент - премиер с големи обществени очаквания и върху самата роля на медиите, „които не се занимават със съществените ни проблеми, а раздухват до висините тази проблем“.

"Този провокативен по своето същество конфликт между двете институции, не е от такова особено важно значение, както разминаването между президента и премиера по време на техните посещения в Русия. Тогава неразбирателствата и липсата на съгласуваност между двете институции доведе до лоши резултати относно развитието на нашите отношения със страна като Русия", коментира Иван Гарелов.

Двете мнения чуйте в детайли в звуковия файл.

Прочети цялата публикация