БНР | 20.09.2018 10:52:14 | 145

Започва кампанията за предотвратяване на престъпления срещу дивата природа


За пета поредна година Българското дружество за защита на птиците и Изпълнителната агенция по горите организират кампанията за предотвратяване на престъпления срещу дивата природа под наслов „Аз пазя горите и орлите на България“. Престъпление срещу дивата природа е незаконното залавяне на животни, отглеждането им в плен, ограбването на гнездата,  яйцата и малките, търговията със защитени видове и т.н.

Стойчо Стойчев, директор "Природозащита" към Българско дружество за защита на птиците обясни за предаването „Хоризонт до обед“:

Не можем да кажем, че зачестяват престъпленията срещу дивата природа у нас, но има една устойчивост. Някой от най-емблематичните примери са например залавянето на бракониер с два ястребови орли - застрашен вид, който извършителят направи опит да транспортира през границата. Още по драстичен беше примерът с английски колекционер на яйца, който се е заселил в град Бургас и беше ограбил стотици гнезда на застрашени видове, но беше заловен благодарение на съвместните действия на бургаската полиция и техните английски колеги. За съжаление, според нас, тези хора не получават адекватни наказания в България. Наказанията у нас са достатъчни, но рядко се стига до тяхното прилагане.

Човекът с ястребовите орли е посегнал на полицай в България, но в Русия е бил заловен на летището с яйца със соколи и е престоял година и половина в руски арест преди да получи ефективна присъда от още година и половина.

Хората, които намират сухоземни костенурки и ги вземат вкъщи за домашни любимци също извършват престъпление, както и ловците, които убиват застрашени птички, за да изпробват оръжието си, каза той.

Смята се, че търговията с редки видове е третият най-голям източник на незаконни доходи в тропическите страни след тази с наркотици и оръжия, коментира той.

Калина Полякова - ландшафтен архитект от Бургас, при работата си доброволно търси редки видове животни - птици и прилепи, които евентуално биха били застрашени от предвидените строителни или други дейности, е една от номинираните в кампанията. Тя сподели:

„В Бургас, строителството е такъв тип, че фугите между панелите на блоковете са отворени, докато в София, примерно, на повечето места са замазани. В тези отворени фуги прилепите се чувстват чудесно и наистина може да ги чуете от почти всяка сграда“. В Бургас, за радостт, срещнахме разбиране. В началото беше доста трудно да пробием, но в последствие нещата започнаха да се случват и ни дадоха зелена светлина да проверяваме сградите преди да се случи санирането. За жалост, все още има огромна част от животните, които биват зазидани живи, което е просто ужасно“.

Има и хора, които не са много щастливи да разберат, че съжителстват с прилепи. Някои се притесняват, че поставянето на  тръба в изолацията, която позволява на прилепите да излизат от леговищата си, влошава качествата на изолацията. Полякова успокои, че няма опасност.


Прочети цялата публикация