БНР | 20.09.2018 15:01:49 | 145

Анастас Стефанов, "Тренд": Засичаме всеобща институционална делигитимация


"Политическият процес навлиза в активния есенен политически сезон, където всеки отново се опитва да позиционира себе си на централно място в публичния дебат, да обсеби публичното пространство и да се конструира като значим субект." Така социологът от изследователски център "Тренд" Анастас Стефанов описа настоящата политическа ситуация в интервю за предаването "Нещо повече".

Данните на „Тренд“ от последното национално представително социологическо проучване показват тежко, активно политическо лято, съпътствано от редица скандали, но без особен социологически ефект, касаещ електоралните нагласи, обобщи Стефанов. ГЕРБ и БСП продължават да запазват трипроцентовата дистанция помежду си, а в долната таблица също не се регистрира особена динамика. „Засичаме всеобща институционална делигитимация, тоест, няма обетован рейтинг“, посочи социологът.

Рейтингът на парламента бележи ново ниво на спад, което според социолога не е изненада, защото от 2001 година насам по думите му той върви „тежко надолу“:

"Парламентът като институция по принцип е политически експлоатиран. За разлика от другите институции, които малко или много след избори се зареждат с някаква обществена легитимност, то парламентът като цяло, вече и културно, има наслояване на тежки отрицателни възприятия като институция."

"Това, което регистрираме е, че все пак намесата на президента и активната му роля със сигурност изнервя и държи под напрежение управляващото мнозинство, тоест очевидно това ще е инструментариум, на който държавният глава ще продължава да разчита", коментира Стефанов. Президентът обаче по думите му губи от периферната си подкрепа:

"Конфронтацията нанася институционална вреда, всеобща за основните политически институции - президент, правителство, парламент. Новото е, че и президентът по този начин, влизайки в тази конфронтация, няма как съответно да не загуби част от тази широка периферия, с която разполагаше, особено при своя избор. Знаем, че изборът му консолидира електорални области, които са далеч от тази на Българската социалистическа партия. От тази гледна точка може би това, което отчитаме е, че именно президентът, бидейки, позиционирайки се все повече като конфронтационен субект, като субект в определено пространство, а не като коректив, по-скоро като институционална опозиция в противовес на управлението по всяка една тема, по един или друг начин губи също от своята периферия".

Засилва се социално-икономическата реторика, подчерта Анастас Стефанов.

Цялото интервю е в звуковия файл.


Прочети цялата публикация