БНР | 21.09.2018 07:04:50 | 46

Проф. Любен Тотев: Трябва да спре разрастването на висшите учебни заведения


Трябва да спре разрастването на висшите учебни заведения, заяви в предаването „Преди всички“ проф. Любен Тотев – ректор на Минно-геоложкия университет и председател на Съвета на ректорите.

„Това, което смятам, че трябва да се направи в най-скоро време е да бъде изпълнено едно решение на Съвета на ректорите от октомври миналата година. Ние с почти пълно болшинство взехме решение да се наложи един мораториум за разриването на нови университети, филиали, колежи, факултети, специалности в университети, където нямат акредитация по даденото направление. Въобще да спре това разрастване на висшите учебни заведения. В тази посока сме предложили и второ решение – един преподавател да може да участва в акредитацията само на едно висше учебно заведение – само там, където той преподава и е на основен трудов договор, а да не участва в акредитацията на 5-6 и повече университети. Всеки, където е силен, там ще преподава“.

Според проф. Тотев това е мярка, която ще облекчи Националната агенция за оценка и акредитация:

„Тази агенция трябва да бъде обновена с нови експертни групи – хора, които да гледат реално и да не правят акредитация просто ей така. Не може всичките да имат оценка 8,5 – 9 – 9,5 по десетобалната система. Не сме всичките отличници“.

Като основен проблем проф. Тотев посочи финансирането. Според него е порочна практиката „парите следват студента“: „Повечето специалности привличат повече студенти. Повечето студенти носят повече средства за университетите. Всичко е вързано с финансирането“.

Ректорът има идея субсидията да не е на брой студенти, а университетите да получават субсидия на база на реализираните на пазара на труда. Защо трябва да произвеждаме специалисти, които не се реализират на пазара на труда, нито те самите търсят работа като специалисти с висше образование, попита той.

Проф. Тотев е категоричен, че бизнесът трябва да се отвори още повече към университетите и образованието въобще.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.


Прочети цялата публикация