БНР | 24.09.2018 07:46:39 | 273

Христо Панчугов: Борисов се опита да заеме и двете позиции по отношение на Унгария


„Дори и такъв факир във вземането на двойнствени позиции като Бойко Борисов, все по-трудно ще може да обясни къде е неговата позиция и защо се лута така българската политика, особено когато става въпрос за дългосрочни европейски перспективи“. Това заяви в предаването „Преди всички“ анализаторът Христо Панчугов в коментар за бъдещите европейски санкции за Унгария.

„Изясняването на това кой как е гласувал и кой от коя страна на барикадата е по отношение на Виктор Орбан е по-маловажният въпрос. Има решение на Министерския съвет, което все още не е реализирано, но все пак е сигнал по отношение на това как българското правителство вижда участието си в този дебат. За добро или за лошо, гласуването на БСП в ЕП е в същата посока. Към този момент за европейските ни партньори България изглежда като страната, в която политическите сили са се обединили около необходимостта да защитават политиката на Орбан, каквато беше осъдена в доклада на ЕП. Получи се така, че българската позиция беше формирана от причини, които не бяха обяснени“, коментира той и добави, че след това Борисов е "размахал пръст" и на Орбан. 

„В негов класически стил се опита да заеме и двете позиции. Този тип поведение обаче започва да се изчерпва. Той е на път да постави България от страната на губещите от гледна точка на развитието на европейската интеграция и на ЕС. Става все по-трудно на самия премиер да балансира собствените си политически послания и външнополитическите интереси на България срещу евтиния популизъм на партньорите си от патриотичния блок“, коментира Панчугов.

Анализаторът подчерта, че в Унгария решението на ЕП беше възприето като справедливо: „България се превръща в по-силен пазител на националния интерес на Унгария отколкото самите унгарци“.

Според него все повече европейските държави ще се обединяват около необходимостта ползите от членството в ЕС да не бъдат на парче, да не може да съществува група от държави, които да се възползват от структурните фондове и свободното движение на хора и да си правят каквото си искат. Това беше тест от коя страна ще се наредим ние, добави Панчугов. Според него един от проблемите пред Европа е формулирането на смислен дневен ред и смислено политическо лидерство.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 


Прочети цялата публикация