БНР Стара Загора | 25.09.2018 12:22:19 | 266

Дискусия за киберсигурността се проведе в Хасково


Публична дискусия на тема: „Киберсигурност, дигитална грамотност и безопасно поведение в интернет“ се проведе днес в Областна администрация Хасково. Тя бе организирана по идея на евродепутата от ГЕРБ/ЕНП Ева Майдел, с подкрепата на областния управител на Хасково Станислав Дечев.

В дискусията участваха народният представител от ГЕРБ Делян Добрев, началникът на Сектора за борба с киберпрестъпленията в ГДБОП Явор Колев, експерти от сектора, началникът на РУО на МОН Христина Боева, кметове на общини, директори на училища от областта, ученици от Хасково и региона. Участниците във форума бяха поздравени от еврокомисаря за Цифрова икономика и цифрово общество Мария Габриел. Във видео обръщението си тя поздрави Хасково, че именно от тук стартира дискусията, която е част от кампанията #SaferInternet4EU.

„Киберсигурността, дигиталната грамотност и безопасното поведение в интернет са елементи от нашето ежедневие. Ние всяка минута сме в мрежата, съхраняваме данни в нея, работим в интернет, пазаруваме, четем, плащаме, учим. Но както във всяка сфера, и тук има позитивна и негативна страна. Киберпрестъпленията вече не са само част от филмови сценарии, а реалност, с която се сблъскваме всеки ден. Затова когато говорим за киберсигурност, не можем да пренебрегнем дигиталната грамотност“, подчерта областният управител Станислав Дечев. Той приветства идеята на Ева Майдел за откритата дискусия с младите хора от областта и изрази готовност този диалог да бъде продължен.

"За близо половината от тийнейджърите до 15-годишна възраст е трудно да определят дали написаното в новините е вярно. Появяват се нови рискове като кибертормоз, споделяне на лични данни, излагане на неподходящо съдържание, както и възможност за радикализиране на децата.Искаме да насърчим един по-безопасен интернет, като децата, родителите, учителите научат още повече за цифровите възможности. Затова различните заинтересовани страни обединяват усилията си“, каза евродепутатът Ева Майдел.

„Най-уязвими в интернет са децата между 8 и 12 годишна възраст“, съобщи началникът на сектора за борба с киберпрестъпленията Явор Колев. Той посочи, че най-голямата държава в света това е Фейсбук, където има 3,5 милиарда потребители. „Тук се извършват най-голям брой престъпления, в това число и сексуални посегателства над деца. Но през последните години сексуалният тормоз вече се прилага и върху хора от други поколения и социален статус, а най-често мотивът за това е изнудване“, обясни още той. „Интернет е пространство без институции. Тук няма полиция, съд, закони, затова е много по-трудно да се работи. Но трябва да знаете, че никой не е анонимен в мрежата“, предупреди топ-експертът по киберсигурност.

Няколко са стъпките за интернет сигурност, които всеки от нас може да направи, за да се чувства по-защитен. На първо място сменяйте по-често паролата си на профилите си в социалните мрежи и на всички приложения, които ползвате. На второ място, когато Ви искат информация в мрежата, бъдете много резервирани и не на последно място: бъдете много внимателни какво споделяте в интернет и в социалните мрежи, предупреди евродепутатът Ева Майдел. „ Независимо от всичко изброено, интернет не трябва да ви плаши. Това е средата, която ни свързва, която ни информира, която ни дава чувство за единност.


Прочети цялата публикация