БНР | 27.09.2018 06:07:48 | 118

Национална програма за подобряване на качеството на въздуха ще бъде представена от експерти


МОСВ и експерти на Световната банка представят Национална програма за подобряване на качеството на въздуха.

За предаването „Преди всички“ по „Хоризонт“ Боян Рашев – управляващ партньор в  консултантска компания, участвала в началния етап на писане на програмата, сподели, че очаква заложените мерки да се случат:

„Най-силната мярка, от която се очаква реално най-големия ефект, е поетапното премахване на старите отоплителни уреди - печки на дърва и въглища, които са всъщност най-големия източник на замърсяване по градовете в България. Много по-голяма част от замърсяването идва от отоплението в сравнение с транспорта

В България няма как хората да не се отопляват на дърва, пелети или някаква биомаса, защото всички други алтернативни са много по-скъпи – виждате какво се случва с газа, с парното, а голямата бомба ще избухне, когато дойде увеличението на цените на тока. Българите се топлят най-масово или на електричество, или на дърва“.

Според Рашев, енергийната политика на Европа е „сбъркана в много отношения“, едно от които е стремежът ѝдазатвори ТЕЦ-овете. У нас заради тази политика е застрашено съществуването на ТЕЦ Марица Изток 2, което е опасно за българската енергийна система.

„Големият проблем е, че проблемът не е в промишлените предприятия, проблемът масово е в домакинствата, а кметът няма механизъм санкционира всички домакинства“

Всяка седма-осма кола също е „супер замърсяваща“. В програмата има мярка, свързана с по-сериозен контрол върху Годишните технически прегледи и друга – свързана с това КАТ за започне да спира такива коли от движение. 

Рашев е оптимист, че замърсяването на въздуха ще намалее рязко, защото с повишаването на жизнения стандарт у нас хората сами изхвърлят печките на твърдо гориво, които макар и евтини отнемат много време на собствениците си.

Прочети цялата публикация