БНР | 27.09.2018 07:07:38 | 142

Кр. Грозев: Аргументът "Дайте да сме като съюзниците“ сякаш се ограничава само до бойния самолет


Делегация от Министерството на отбраната е в Швеция за консултации по проекта за придобиване на нови изтребители, след като по-рано такава делегация посети и САЩ със същата цел. Крайният срок за оферти от държави и компании, които искат да участват в изтребителната надпревара, е понеделник

За предаването „Преди всички“ по „Хоризонт“ Красимир Грозев - журналист от специализираното списание „Аеро“ сподели мнение:

„Аз съм умерен песимист, че ще има разумна развръзка в някакъв разумен срок. Има ясни сигнали, че има някакво желание да се направи нещо, въпросът е какво точно и с каква прозрачност“.

Делегация беше в САЩ в края на август, но не стана въобще ясно какво направи тази делегации и имаше ли въобще необходимост едно такова ходене. Процедурата е доста ясна - след като се пусне запитване за оферти, има една единствена възможност страните задават допълнителни въпроси - на конференция, което беше проведена в края на юли. На тази конференция всяка от страните задава своите въпроси и всички страни, които са седнали буквално на една и съща маса в Министерство на отбраната чуват едни и същи отговори, за да може всичко да е равнопоставено. Нашата делегация отиде в Щатите водена от заместник-министър Запрянов. Какво точно е ставало там не стана ясно. Стана ясно обаче, че това посещение е притеснило доста хора, включително и президентът го коментира. Явно в един момент от Министерство на отбраната са се уплашили, че някой може да ги обвини, че нещата са твърде едностранчиви и затова сега става едно ходене в Швеция. Но това ходене в Швеция става буквално в последния момент, защото първи октомври е крайния срок за подаване на офертите“.

„На мен ми се струва, особено от това, което се казва т от управляващите - премиера и председателя на парламентарната група на ГЕРБ - че опцията за покупка на f-16 традиционно се ползва с по-голямо желание за избор. Струва ми се, че управляващите искат да вземат f-16 независимо от цената и независимо от условията.

В момента има опция да се купи чисто нов f-16, но въпросът е дали условията, които ще са предложат са „това което България е поискала“:

„Нам мен ми се струва че дори и условията да не са точно това, което ние искаме, там ще надделеят такива аргументи като стратегическото партньорство, за което премиерът в последните месеци не спира да говори… Мисля, че управляващите, включително и премиерът, трябва по-добре да обяснят какво имат предвид под това стратегическото партньорство и каква ще му бъде цената“.

Словакия наскоро избра f-16 версия V. Няма подписан договор, но цената е 1,6 млрд. евро за 14 самолета, изтъкна журналистът и коментира:

„Ако направим набързо сметката, излиза че 8 самолета би трябвало да струват около 1,8 милиарда лева, но без ДДС. А това е нашият бюджет с ДДС. Тоест, имаме едно такова разминаване от около 300 милиона лева. Второ на ръка, че в Словакия доставките ще започнат през 2023 година в края. Това означава, че ако България избере същия вариант, доставките ни отиват за след това. А на мен ще струва че сроковете, в които България иска доставка на този самолет са доста по-скорошни“.

България, Румъния и Гърция използват един и същ военно-транспортен самолет – Spartan, а сътрудничеството в експлоатацията на този транспортен самолет, която е много по-евтина и много по-проста, отколкото на един съвременен изтребител, е „практически никаква“.

„Ние имаме по сега да купуваме бронемашини за пехотата и патрони кораби за ВМС. Оттам не чувам обаче същия аргумент – че Румъния примерно използва един тип кораби или Гърция - един тип бронемашини. Сякаш този аргумент – „Дайте да сме като съюзниците“ - се ограничава само до бойния самолет, което за мене няма логика, тоест или търсим да сме едни и същи във всичко или правим избор, който е най-доброто за нас финансово и технически“


Прочети цялата публикация