БНР | 27.09.2018 10:57:22 | 103

Ердоган отива в Германия с надежда за нова страница в отношенията


Турският президент Реджеп Ердоган пристига днес в Берлин по покана на германския си колега Франк-Валтер Щайнмайер, като същинската част на двудневното официално посещение в Германия започва утре.

Освен с Щайнмайер, в програмата на турския държавен глава са предвидени и разговори с канцлера Ангела Меркел.

Това ще е първа официална визита на Ердоган във Федералната република от 2014 г. Оттогава турският президент присъства на срещата на лидерите на групата на 20. най-развити страни в Хамбург миналата година и имаше срещи с канцлера Меркел в Турция.

В интервю за Ройтерс по време на посещението си в Ню Йорк за участие в работата на Общото събрание на ООН турският лидер изрази надежда връзките между Анкара и Берлин да се върнат към миналите периоди на топли отношения.

В своя статия, публикувана във „Франкфуртер алгемайне цайтунг“, Ердоган пише, че се надява на отваряне на нова страница в отношенията. Той критикува възхода на крайната десница в Европа и изразява очакванията на Турция за германска подкрепа в борбата с,eyw движението на Фетхуллах Гюлен и ПКК. Ердоган посочва, че позициите на двете страни за избягване на търговска война в света съвпадат.

В програмата на посещението са включени и среща с представители на граждански организации и директори на някои от най-големите германски фирми. Германия е най-големият търговски партньор на Турция. През 2017 г. година стокооборотът между двете страни е почти 38 млрд. евро а около 7500 германски фирми работят в Турция.

Ердоган ще участва и в откриването на нова централна джамия в Кьолн.

Любопитен детайл преди посещението е съперничеството между Германия и Турция за домакинството на европейското първенство по футбол през 2024 г. Доклади на УЕФА посочиха проблеми с турската кандидатура по отношение на спортната и транспортна инфраструктура, но Ердоган заяви, че страната е изпълнила всички критерии и разчита на честна оценка.

Напрежение преди визитата внасят очакваните протести срещу посещението, подготвяни в редица германски градове. Германският „Тагесшпигел“, цитиран от турски медии, съобщава, че високопоставен служител по сигурността в Берлин е бил разпитван по подозрения за шпионаж в полза на Турция.

Отношенията между Германия и Турция се влошиха по време на кампанията за референдум за промяна на турската конституция през април 2017 г. Турският президент използва израза „нацистки останки“ по отношение на Германия, а публични прояви на Ердоган и на управляващата в Турция Партия на справедливостта и развитието пред турската общност в Германия бяха отменени.

Германският външен министър Хайко Маас бе на посещение в Турция в началото на септември и проведе разговори с турския първи дипломат Мевлют Чавушоглу и президента Ердоган.

Прочети цялата публикация