БНР Стара Загора | 27.09.2018 13:23:56 | 69

Специалисти от Europa Nostra се впечатлиха от "Чинията" на Бузлуджа и от разрухата ѝ


Група специалисти от водещата неправителствена организация за опазване на културното наследство Europa Nostra посетиха Паметника на Бузлуджа. Граам Бел, архитект от Великобритания, Марио Аймери, инженер от Испания и Лорен Леви – Строс, д-р по социология от Франция се запознаха на място с превърнатия в развалина Дом-паметник на БКП. Сградата бе отключена специално за тях от служителите на МВР, които я охраняват денонощно от 1 май.

Тримата чуждестранни специалисти влязоха в развалините на "Чинията", водени от областния управител на Стара Загора Гергана Микова. Групата огледа останките от социалистическия монумент при изключително бурен вятър и опасност от срутване на елементи от разпадащата се покривна конструкция.

„Бузлуджа е глава от историята на България, но тя е и част от историята на Европа, сподели след обиколката из руините архитект Граам Бел, член на управителния съвет на Europa Nostra. Той не скри, че е впечатлен от монумента.

„Бузлуджа е невероятна и изключително впечатляваща, но съм шокиран колко лошо е състоянието й. Въпросът е не дали може да се възстанови, а дали хората искат това да стане. Не мога да разбера защо повече хора не познават тази сграда. Тя е в България, но е от европейско значение и е невероятен фактът, че е непозната в Чужбина“, каза още британският архитект.


Предстои екипът на Europa Nostra да даде своите препоръки за бъдещето на монумента.

В министерството на културата вече е задействана процедура „Чинията“ да получи статут на паметник на културата. Той ще й даде възможност да кандидатства за европейско финансиране, с което да се извърши консервацията й. Това съобщи арх. Дора Иванова, която през 20014 година направи като своя дипломна работа проект да превръщането на паметника на Бузлуджа в музей на цялата българската история.

Днес в рушащата се сграда арх. Иванова сподели, че концепцията й е претърпяла промяна и вече твърди, че в сградата трябва да бъде създаден музей на самия Дом-паметник. С 3D технологии да се разкаже историята му от идеята за създаването му, до наши дни.  С посредничеството на проф. Николай Михайлов петокурсници от Университета по архитектура, строителство и геодезия пък ще на заснемат, сканират и свалят чертежите на социалистическия паметник, съобщи областният управител на Стара Загора Гергана Микова.

Подробности чуйте в прикачения звуков файл


Прочети цялата публикация