БНР | 28.09.2018 06:10:35 | 151

Доц. Маргарита Станкова: Електронно здравеопазване може да създаде обучителна среда за хората с увреждания


На международна конференция в София ще бъдат представени модели на електронното здравеопазване в Русия, Германия, Норвегия и Румъния.

"Като че ли няма място, където в пълен аспект всички форми на електронното здравеопазване да са благоприятно и много добре развити, така че да функционират в максимална степен", коментира в предаването "Преди всички" доц. д-р Маргарита Станкова, която е част от мултидисциплинарен екип, разработващ проект за електронно здравеопазване у нас и ще бъде водещ на конференцията. "Навсякъде някои аспекти са разработени, други изобщо не са разработени", допълни тя.

Като основен проблем в областта на електронното здравеопазване доц. Станкова вижда мултидисциплинарния характер на електронното здравеопазване, което по думите й е "много трудно да бъде организирано по добър начин, така че да се обхванат всички специалисти, които би трябвало да бъдат включени".

"За да изготвим една добра форма на приложение на електронното здравеопазване, трябва да съберем всички страни, да ги чуем, да ги изслушаме, да видим те какво искат да получат и накрая да изготвим един прекрасен продукт, който да им предоставим и те да могат да ползват. Всъщност това показва много сложно реализиране, много трудно и може би много трудоемко в някакъв момент, тъй като използваемостта трябва да се тества, и трябва да се провери. И винаги ще има страна, която няма да бъде напълно удовлетворена", посочи Маргарита Станкова.

Представяйки програма за електронно здравеопазване и виртуален център, проектът, в който участва доц. Станкова, поставя акцент върху работата с хора с увреждания:

"Това, което ние бихме искали, е да направим една обучителна среда за хора със специфични проблеми. Няма как да покрием целия спектър на всички нарушения, но това, към което искаме да се концентрираме, е някои нарушения в развитието - например аутизъм, хиперактивност и дефицит на вниманието, и чрез една обучителна среда, която ще бъде достъпна за всички, които биха искали да я ползват, искаме да разработим самообучителни курсове. Място, където хората могат да влязат, да използват информация, да зададат въпроси, да получат отговори, да направят някакви кратки малки анкети за самотестуване, да получат обратна връзка. Така че да се възползват от една страна крайните потребители в лицето на пациентите чрез тези самообучителни курсове, от друга страна специалисти, студенти и всички, които работят в областта на помагащите професии, които същи биха могли да влязат, да получат информация, да се самообучат, да се самотестуват накрая и съответно да получат и някакво дистанционно консултиране."
Не може да се каже, че другите държави имат много по-напреднали технологии или развити форми на дистанционно подпомагане на хора с увреждания в сравнение с България, допълни още Маргарита Станкова. 
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

Прочети цялата публикация