Mvr.bg | 01.10.2018 13:33:44 | 165

Министър Маринов: Убеден съм, че ще научим нашите малки доброволци на повече толерантност към хората и непримиримост към нарушителите на закона

 

Целта на програмата „Детско полицейско управление”, по която ще работят полицейски служители от цялата страна, е учениците да придобият знания и опит, които да споделят със своите връстници.  С обучението на учениците под тази форма гледаме в бъдещето, отбеляза министърът на вътрешните работи Младен Маринов на старта на новия етап на дългосрочната превантивна инициатива. По думите му, когато привличаме децата към дейности, свързани с подпомагане на обществото и взаимодействие с органите на реда, формираме повече сигурност за всички нас. Работата с децата е един  от основните ни приоритети  и като вътрешен министър съм убеден, че процесът по време на обучението ще ги направи много по-адаптивни към средата, в която растат, по-добри към съучениците си и по-взискателни към хората, които нарушават закона. Според  него съвместната работа с учениците създава и положително отношение към служителите на реда, повишава доверието към институцията, защото МВР трябва да показва на хората, какво всъщност прави ежедневно.

Началникът на 4 РУ комисар Румен Костадинов поздрави децата-доброволци и изрази надежда сътрудничеството да им донесе повече знания. За училищната общност сигурността и опазване живота и здравето на децата е най-важното, каза директорът  на 120 ОУ „Г.С.Раковски“ Цветанка Тонева. В този смисъл  превенцията е съществена задача не само за учителите и благодари  за протегната ръка на МВР в нелеката, но изключително важна задача. Тя изрази надежда, че заедно можем да възпитаме добри граждани на България.

Непосредствено след приветствията дойде ред за клетва на учениците от 5-ти В клас: „Аз, доброволецът в Детското полицейско управление, осъзнавам своето задължение и отговорност да помагам на полицията за по-добър ред  и сигурност в страната ни, за да постигнем  заедно един нов свят и спокойствие. Обещавам: Да уважавам и защитавам хората;  Да познавам и спазвам законите и да не се примирявам  с нарушенията; Да се грижа за своята безопасност и за тази на другите; Да нося отговорност за своите постъпки;  Да развивам  уменията си да овладявам гнева и страха, да бъда вежлив и добронамерен;  Да познавам  своите права и задължения;  Да отстоявам  правата си, без  да засягам  правата на другите;  Да не отминавам зов за помощ и винаги да бъда готов  да помагам  на хора в беда; Да допринасям за приятелството и партньорството в детския полицейски екип; Да вярвам в себе си и никога да не се предавам.“

Малките кандидат-полицаи получиха от министър Маринов светлоотразителни жилетки и шапки – символи на Детското полицейско управление.

Децата от столичното 120 ОУ „Г.С.Раковски“ с интерес  наблюдаваха специално организирани за тях полицейски демонстрации. Умения и техники демонстрираха автопартрули, полицаи от моторизираната група за бързо реагиране „Сигма” и от специализираната група за задържане на СДВР - „Кобра”, конни полицаи, водачи на полицейски кучета и пожарникари. На официалното откриване на превантивната инициатива присъстваха зам.-директорът  на ГД „Национална полиция“ старши комисар Благородна Макева, директорът  на СДВР старши комисар Ивайло Иванов, началникът  на 4 РУ комисар Румен Костадинов, представители на Централната комисия за борба с противообществените прояви на малолетни и непълнолетни към  МС, Дирекция „Превенция, интеграция, спорт  и туризъм“ към  Столична община, БЧК и други гости.

Демонстрации бяха организирани общо в 138 училища в цялата страна, където днес се откриха Детски полицейски управления. В тях ще се включат 3 500 деца. На територията на СДВР бяха открити 10 ДПУ, в които ще участват 231 деца от столични училища.

Програмата „Детско полицейско управление” (ДПУ) се реализира от 2016 г. от служители на МВР от структурите на „Криминална полиция”, „Охранителна полиция”, „Пътна полиция“ и психолози от психологичните лаборатории на МВР, експерти от Българския Червен кръст, Българския младежки Червен кръст, Българския туристически съюз и духовни лица в съответните населени места. За изпълнение на програмата беше сключено споразумение между четири  министерства -  на вътрешните работи, на образованието и науката, на младежта и спорта и на правосъдието, Българската православна църква, Български червен кръст, Български туристически съюз и Национално сдружение на общините в Република България.

През първия двугодишен курс на обучение по програмата участие взеха 4534 деца от цялата страна.

Темите са подготвени и се представят съобразно възрастовите особености на децата, както и с регионалните специфика, традиции и култура, в следните основни направления: Запознаване на участниците с курса и дейността на полицията; Оказване на първа долекарска помощ, Детска полицейска лична защита, Здраве, етика и право Безопасност на движението по пътищата, Социални умения. Програмата е мобилна и отворена за нови идеи и допълнения, а формата на обучението е извънкласна.  Заниманията се провеждат по предварително изготвен и утвърден от началника на съответното РУ на МВР и директора на училището график в рамките на един астрономически час веднъж седмично, считано от първи октомври до първи юни на съответната учебна година.

Заложените цели са свързани с:  ранна превенция на подрастващите;  утвърждаване на ценностно отношение към законите в  страната;  създаване на навици за безопасно поведение и вземане на адекватни решения в определени ситуации;  изграждане на гражданска позиция и развитие на гражданска компетентност;  стимулиране на прилежност и инициативност;  повишаване доверието към полицията.

Принципите за участие в ДПУ са:  доброволност;  активност на участниците; съзнателност (превръщане на знанията в убеждения и умение самостоятелно да се използват знанията на практика);  нагледност;  системност;  дисциплинираност;  работа в екип; отговорност за собствените действия; зачитане на човешкото достойнство.

Прочети цялата публикация