Mvr.bg | 02.10.2018 12:41:22 | 342

Министър Маринов: Безопасността на движението по пътищата е право и отговорност на всеки гражданин

 

„Да работим заедно, за да направим пътищата си по-сигурни – подобрен модел за управление на пътната безопасност и добри практики“ беше темата на конференция, организирана съвместно от Министерството на вътрешните работи и Европейската харта за пътна безопасност. Събитието, състояло се на 2 октомври под егидата на Българското председателство на Съвета на ЕС, събра в София представители на държавните институции, частния сектор и неправителствени организации, имащи отношение към безопасността на движението по пътищата в България, с представители на Европейската комисия, Европейската харта за пътна безопасност и експерти от държави членки на ЕС.

Представени бяха стратегическите виждания на ресорните министерства в България и Европейската комисия за развитието на политиките в областта на пътната безопасност в периода от 2020 до 2030 година, както и конкретни препоръки, които да залегнат в българската национална стратегия за този период.

„Намаляването на честотата и тежестта на произшествията е общ приоритет, от критична важност е да насърчим промяна в поведението на пътя, за да преодолеем един от най-актуалните проблеми не само у нас и в Европа, а в глобален мащаб“, заяви министърът на вътрешните работи Младен Маринов при откриването на тематичната конференция. Той отбеляза активната работа на държавите членки на ЕС за намаляване на произшествията и техните жертви, в резултат на която между 2000 и 2017 г. е постигнато намаление с 56% на смъртните случаи по пътищата. „Безопасността на движението по пътищата е право и отговорност на всеки гражданин, държавните институции не могат да намалят смъртността и травматизма, ако действат сами. Затова от ключово значение е участието в общите усилия на гражданското общество, професионалистите, неправителствения сектор, академичните среди“, допълни вътрешният министър.

Думите му подкрепиха министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Росен Желязков и заместник-министрите на регионалното развитие и благоустройството и на образованието и науката – Малина Крумова и Таня Михайлова: Съществени фактори за постигане на по-безопасни пътища са комплексният, системен подход и отличната координация не само между държавните институции, но и с обществените сектори. А единственият и най-важен индикатор за смисъла от положените усилия - всеки съхранен живот.

„Пътната безопасност е морално предизвикателство за всеки от нас“, подчерта Матю Болдуин, заместник генерален директор на ГД „Мобилност и транспорт“ на ЕК и европейски координатор на високо ниво по въпросите на пътната безопасност. Той отбеляза стремежа на България за справяне с предизвикателствата в сферата на пътната безопасност и изрази удовлетвореност, че именно тематичната конференция в София бележи първия му официален работен ден на поста. Болдуин сподели виждането на представителите на българското правителство за интегриран подход за управление на системата за безопасност чрез привличане на нови обществени ресурси по пътя към постигане на целите.

Подкрепа за усилията на България засвидетелства и ръководителят на екипа на Европейската харта за пътна безопасност и президент на Борда на директорите на Института по пътна безопасност „Панос Милонас“ Василики Данели-Милона: Вървим напред, учейки се от добрите практики заедно, защото те са индикатори за успеха. Тя определи като голяма стъпка мерките, представени в рамките на конференцията, и подчерта значимостта на съвместната работа в името на спасени животи.

Експерти от Австрия, Финландия и Унгария представиха своя национален опит във формирането на политиките в областта на пътната безопасност, използването на ефективни механизми за оценка и прилагането на конкретни практики за намаляване на броя на нарушенията на пътя.

Представени бяха и добри практики на национално ниво – инициативи на Агенция „Пътна инфраструктура“, Българския червен кръст, Столична община, Съюза на българските автомобилисти и „Шел България“ ЕАД.

Постигнато бе съгласие, че интегрираният подход към безопасността по пътищата и споделената отговорност на всички нива са от решаващо значение за постигането на общите цели за намаляване на броя на жертвите и на тежко пострадалите при пътнотранспортни произшествия и за осигуряване на най-високи стандарти за безопасност по пътищата.

Прочети цялата публикация