БНР | 03.10.2018 09:49:38 | 253

Ивайло Шопски: Повече нито една ученическа база за отдих не бива да попада в частни ръце


Комисия в Народното събрание ще разгледа исканията на Национална гражданска инициатива „Да върнем ученическите лагери на децата".  Държавата разполага с повече от 140 бази, чрез които би трябвало да предоставя на достъпна цена възможност за пълноценен отдих и спорт на всички ученици. На практика обаче десетки са оставени да се рушат, а за тези, които работят, няма достъпна и достоверна информация в какво състояние са, как се управляват, колко деца и при какви условия почиват в тях. Секретарят на инициативата Ивайло Шопски коментира за предаването „Хоризонт до обед“, че има „силна надежда“, че управляващите ще върнат базите на децата:

„Нашите деца имат право да отидат срещу 16 лв на море или на планина и нощувка, обяд вечеря и закуска, а всъщност никой не знае за това право. Дори и случайно да попаднат в тези бази, те са в едно лошо състояние и няма абсолютно никаква програма какво да правят тези деца в базите, какво да се случва с тях. Нямат занимания, които да им носят някаква полза, някакви умения и знания“.

„Ученически отдих и спорт“ е държавното предприятие, което би трябвало да управлява тези бази, но от 164 такива едва около 15 работят, а останалите са в състояние, че вече едва ли могат да бъдат възстановени, каза той:

„Може би и това е и целта, но в крайна сметка “Ученически отдих и спорт“ е предприятието, в което няма виновни, че базите са разсипани. Още там срещнахме огромната съпротива. Разтревожени сме, че вероятно се случват огромни злоупотреби.

Нямам обяснение защо такива прекрасни места могат да бъдат оставени на разрухата, при положение че има в административния капацитет - щатните бройки,  има я и волята на законодателя, който е заявил, че нашите деца могат да отидат на море и планина, има ги и парите -  над 4 милиона лева субсидия се отпуска, за да се дофинансират тези лагери“.

В новия регламент за управлението на лагерите трябва да се знае кой е отговорен. Трябва да се търси и отговорност за досегашните пропиляни възможности, категоричен е Шопски, който иска нефиктивно гражданско участие в управлението на дружеството.

Наш приоритет е нито една база повече да не попада в частни ръце, защото само през последните няколко години дружеството загуби дела, с които загуби и бази, при изключително спорни обстоятелства“.

Необходима е и десетгодишна стратегия за развитието на ученическите лагери, каза Шопов, според когото  в момента „всичко е хаотично, защото те просто явно готвят ликвидирането на дружеството“.


Прочети цялата публикация