БНР | 03.10.2018 12:34:10 | 260

Волейболистките ни взеха гейм на олимпийските шампионки

Отборът на България по волейбол за жени показа подобрена игра, но отстъпи с 1:3 гейма (25:22, 22:25, 14:25, 17:25) на олимпийския шампион Китай в двубой от група „В“ на световното първенство в Сапоро, Япония.  Срещата продължи един час и 55 минути.

Селекционерът Иван Петков започна в състав: Лора Китипова, Нася Димитров, Гергана Димитрова, Мирослава Паскова, Христина Русева, Мария Каракашева, либеро – Жана Тодорова (Петя Баракова, Ивелина Монова, Силвана Чаушева).

Волейболистките ни започнаха мобилизирани и с желание за добро представяне срещу един от най-големите фаворити на първенството. При второто техническо прекъсване българките водеха с 16:14 точки след две поредни атаки в аут на азиатките. Националките стигнаха до четири поредни геймпойнта при 24:20. Те ликуваха при третата възможност след единичен блок на разпределителката Лора Китипова.

Във втория гейм Китай взе аванс от няколко точки в началото и го поддържаше до второто прекъсване, което дойде при 16:14. След това момичетата на Иван Петков изравниха при 18:18 и дори поведоха с 19:18. Съперничките взеха пак преднина от 2 точки, но „лъвиците“ изравниха при 22:22. Следващата точка първоначално беше присъдена за българките, но след видеоповторение отиде при Китай. Олимпийските шампионки стигнаха до 24:22 и изравниха геймовете.

Китайките взеха следващата част на 14 точки, а в четвъртия гейм – на 17.

Най-резултатна за нашите беше Гергана Димитрова с 18 точки. Мирослава Паскова добави 13, а Нася Димитрова записа 11 точки. За Китай централната нападателка Тин Чжу реализира 21 точки.

Българките играят в четвъртък от 7:40 часа (наше време) срещу Канада в решаващ двубой за четвъртото място в групата, което дава право на участие във втората фраза на световното първенство. Китай, Италия и Турция вече си осигуриха продължаване напред.