БНР | 04.10.2018 06:54:33 | 212

Волейболистките се класираха за втората фаза на световното

Отборът на България се класира за втората фаза на световното първенство по волейбол за жени в Япония.

В последния си мач от група „В“ в Сапоро националките се наложиха над Канада с 3:1 гейма (23:25, 27:25, 25:21, 25:21) и заеха четвъртото място в нея.

Селекционерът Иван Петков заложи на следния състав: Лора Китипова, Гергана Димитрова, Нася Димитрова, Мария Каракашева, Христина Русева,  Мирослава Паскова, либеро (Петя Баракова, Силвана Чаушева)

В първия гейм българките поведоха за първи път при 11:10 точки, а втората техническа пауза дойде при 16:14 за националките. В край на частта канадките, водени от бившия селекционер на нашите Марчело Абонданца, ни настигнаха и дори поведоха с 20:19. При 24:23 североамериканките имаха точка за спечелване на гейма и я реализираха директно от начален удар.

Това стресна момичетата на Петков и те започнаха много силно в следващата част. Първото техническо прекъсване дойде при 8:4 за българките. Канадките изравниха за 16:16. Геймът мина през още няколко равенства – последното, от които при 25:25. Националките пропиляха три точки за спечелването му, но при четвъртата разпределителката Лора Китипова сложи край след отличен сервис.

В третата част България водеше с 16:14 при прекъсването и продължиха серията си до 20-ата точка. Стигна се до 24:21 и реализираха още първата си възможност след успешен блок на капитана Христина Русева.

16:15 за волейболистките ни беше резултатът при втората техническа пауза в заключителния гейм. Играта вървеше точка за точка. По-опитните българки взеха преднина в края, когато поведоха с 23:20 след отлична серия от начални удари на втората разпределителка Петя Баракова. При 24:20 националките имаха четири мачбола. Успехът беше факт при втората възможност след атака на Гергана Димитрова.

Най-резултатни за България бяха Нася Димитрова и Гергана Димитрова с по 17 точки. Мария Каракашева добави 16, а Христина Русева завърши с 12 точки, 4 от които бяха от блокада.

Първият мач на „лъвиците“ от втората фаза ще бъде в неделя. Те са група със съставите на Азербайджан, Тайланд, Русия и Съединените щати.