БНР | 05.10.2018 10:25:04 | 113

Ален Фишер: Няма директна връзка между предразположението към автоимунни заболявания и рака


„Отвреме навреме фактът, че има по-силен отговор и противопоставяне на микробите благоприятства, в един на контекст, в който няма инфекция, имунно-патологични последици като автоимунните заболявания и алергиите, които в модерния свят са много чести, а инфекциите са по-редки. Затова казваме, че еволюцията на развитието на имунната система, която преди десетки хиляди години е позволявала разпространяването на големи епидемии с много жертви, за нас е оставила положителни последствия.

Това каза за предаването „Хоризонт до обед“ Ален Фишер - имунолог и педиатър, директор на френската програма за борба с редки болести.  Той е у нас за да изнесе пред българските учени лекция на тема „Патологиите в еволюцията и еволюцията на патологиите на имунната система“. В програмата му е предвидена и среща с председателя на БАН.

„Замърсяването, тези фини прахови частици във въздуха могат да благоприятстват развитието на алергичните заболявания и дихателни алергични заболявания. Това е допълнителен рисков фактор, който трябва да се вземе предвид“, каза той. Човек може да бъде алергичен към хранителни продукти, но това е съществувало и в миналото.

„Що се отнася до ГМО-тата, които съществуват в производството на някои продукти,  те не носят някакъв специален риск, който да се е проявил към днешна дата“,  допълни ученият.

По повод информацията, че Нобеловата награда за медицина ще отиде при учени, открили как потискането на спирачките на имунната система може да бъде използвано за лечение на рак, ученият каза:

„Това е отличаване на изключителен прогрес в работата с имунната система, защото естествено имунната система реагира по различни начини и има системи, които я регулират и могат да помогнат да се избегнат  автоимунните заболявания, например“.

Няма директна връзка между предразположението към автоимунни заболявания и рака, категоричен е ученият.


Прочети цялата публикация