БНР | 09.10.2018 09:16:30 | 75

„Политическа група 5“ инициира местен референдум за изграждане на инсталация за горене на отпадъци


„Политическа група 5“ внесе доклад за иницииране на местен референдум за изграждането на инсталация за горене на RDF отпадъци в София. Доклад с повече от 10 страници аргументи и мотиви бе входиран вчера в деловодството на Столичния общински съвет. Документът е подписан от 15 общински съветникци от целия опозиционен спектър в местния парламент, а основната тема е искането за провеждане на референдум с въпроси, пряко свързани с инвестирането на над 300 млн. лв. в технологията за изгаряне на отпадъци.

Това е тема, която засяга всеки един гражданин, каза Симеон Славчев от „Политическа група 5“.

„От самото начало на този мандат ПГ 5аботим по варианта цялата налична информация по проекта, който е стартирал през 2007 година, да бъде представен пред обществото. Това не се случи. Изкарахме алтернативен доклад на този на г-жа Фандъкова, с който Столична община взима 67 милиона евро заем, т.е този заем се тегли от името на всички столичани. Всички столичани ще трябва да връщат този заем за този завод за изгаряне на отпадъци. Ние сме разписали повече от 10 страници мотиви, които са изключително сериозни, но те са свързани преди всичко с опазване на околната среда и със здравето“, обясни Славчев и допълни, че при изгарянето на отпадъци се образуват много вредни вещества, като неорганични газове, които са изключително вредни за здравето на хората.

„Един от мотивите ни беше, че в доклада, който е за оценка за въздействието върху околната среда, няма част, която да казва какво е влиянието на тази инсталация върху здравето на хората. Има само оценка на въздействието върху хората, които ще работят в завода, но не и на останалите. На първо място оспорваме това, а на второ място – липсата на каквато и да било информация. Трябва да се разгледат абсолютно всички алтернативи и след подробен икономически и екологичен анализ, тогава Столичния общински съвет да преминава към стратегически решения“, каза той и допълни, че няма политически и обществен консенсус по темата.

Процедурата предполага след внасянето на доклада в СОС, той да бъде разгледан по комисии и ако той получи подкрепа, СОС да вземе решение за провеждането на местен референдум, обясни още Славчев.

"Средата на декември е един реалистичен срок за провеждането на такъв референдум", допълни той. 

Подробностите можете да чуете в звуковия файл.  


Прочети цялата публикация