БНР | 09.10.2018 10:42:31 | 72

Сателит - кубче, изстрелян от български младежи, обикаля земята


От пролетта сателит с размери от 10 на 10 на 10 сантиметра обикаля земята. Сателитът е изпратен от Виктор, но в екипа влизат и Кирил, и Петя.

Концепцията за така наречените сателити-кубчета е създадена в края на 90-те години на 20-ти век. А идеята, според Виктор е била студентите да се учат. Толкова популярна става идеята, че дори и НАСА, която прави и големи сателити проявява интерес и събира университети и частни компании в програма, която подкрепя изстрелването. В орбита, според специализирания сайт за наблюдение, има около 2 100 сателити-кубчета, наносателити, джобни сателити, изстреляни от 58 държави. Плановете са до 2028 да бъдат изстреляни повече от 3,500 малки сатените. Тези сателити се използват в програми за наблюдение на климата, оповестяване на бедствия, научни експерименти, „и за провокация на любопитството на малките“, както обяснява на едно дете Кирил.

Малките сателити поставят началото на второто от Студената война състезание за Космоса, в което вече не участват само големи и богати държави. Новата технология позволява на държави, дори като Кения, да изстрелят свои, за да може не само да наблюдават Земята, но и да поставят началото на космическата програма на Африка. В същото време предоставят възможност на по-големите и развити организации, като НАСА, да изпрати микросателити до Марс и в дълбокия Космос.

Английски микроспътници пък скоро ще чистят опасния вече космически боклук. Експерти обясняват, че това е нов бизнес сектор с потенциал за милиарди долари. Потенциал, за който през 2017-та година споделя и един от професорите, стоящи зад идеята на микросателитите - Джорди Суари от Калифорнийския държавен университет. Малкият размер се оказа, че е еволюция. Дори НАСА започна да прави по – малки сателити. В това обаче има и революционна стъпка, която е не в хардуера, а в нагласата за възприемане на начина, по който гледаме на космическия бизнес.

Микросателитът на Кирил, Виктор и Петя остава в тестова фаза.


Прочети цялата публикация