БНР | 09.10.2018 15:16:34 | 114

Калфин: Борбата с бедността може да бъде въпрос за национално обединение


Когато се посещава училище, когато се работи,  има по-високо образование, това до голяма степен намалява възможностите за изпадане в бедност!

Това каза за предаването „Нещо повече“ по „Хоризонт“ Ивайло Калфин-  бивш социален министър в кабинета Борисов-2, който участва в днешната кръгла при президента Радев

„Бедността може да бъде въпрос за национално обединение и национална кауза. Това е порок на обществото, от който страдат всички, не само тези, които са бедни, а цялото общество. Той има икономически и социални измерения. Икономическите са свързани с емиграция, намалена сигурност,  повишени обществени разходи. Всички имаме интерес да се борим срещу бедността и тук надали би имало различни мнения... Бедността си има име и ние трябва да излезем извън статистическите данни и средните числа". 

Има „джобове на бедност“ в страната – териториални,  възрастови,  и социални, заяви бившият министър:

„Самотни възрастни хора са бедни. Млади семейства с деца са бедни. Семейства, в които единият от родителите работи, са бедни. Хората с ниско образование са бедни! Хора, които живеят в региони като Видинско, някои райони от Кърджалийско и т.н. са бедни. Ако искаме да се борим с бедността, това няма да стане като променим данъчната система, а ще стане като променим разходната част на бюджета и като не го правим механично, а действително създадем обществена енергия България да реши, заради себе си,  да се пребори с бедността. Това не е само битка на държавата, това изисква много силна обществена подкрепа“

Проблемът няма как да се реши само с помощи за хората с ниски доходи, категоричен е Калфин

"За работещите и тези, които могат да работят, отговорът е добра работна заплата, която може да изкара тях и техните семейства от лапите на бедността. Става въпрос за създаване на социални услуги, а не само трансфери. Социалните услуги, които да са достъпни за всички са много важни и също са инвестиции. Безплатни детски градини се знае, че намаляват риска от отпадане на училище и правят образовани децата и допринасят за бъдещето развитие на икономиката. Това разход ли е или инвестиция? Очевидно е инвестиция!".

Калфин допълни че подобна социална услуга са и домовете за възрастни хора, които в момента са „или общински, или много скъпи – частни“. Нашата социална система е слаба, защото е правена на парче,  убеден е бившият ресорен министър:

„За да съм по-ясен ще дам пример с хората с увреждания – няма как да извадиш една група от тях и да решиш само техния проблем, а да не погледнеш, че тази система има нужда от пренареждане. Борбата с бедността има страшно много мерки, има и пари, които се дават, но тя трябва да стане приоритет, да се подреди и да се финансира достатъчно добре. Това няма да стане с бюджета за една година“.

Калфин коментира и намерението за отпадане на тавана за пенсиите и вдигане на осигурителния праг догодина:

"Това е процес в добра посока, въпреки че е много плахо. Би трябвало да бъде по-адекватен максималният осигурителен доход, така че хората да си плащат на реалните или близо до реалните суми, които получават, осигуровки. Това е едната тема. От следващата година в Кодекса за социално осигуряване беше предвидено новите пенсии да нямат таван, защото голяма част от трудовия стаж на хората, които ще се пенсионират е минал при ограничение за максимален осигурителен доход – имало е таван на входа на системата и не е нормално да има таван и на изхода. Три месеца преди да настъпи следващата готина, правителството иска да го отмени! Това означава, че хората които са нови пенсионери и са разчитали да се пенсионират на основа на това, което са внасяли, трябва да пият по чаша студена вода. И тук говорим за доверие в пенсионната система, която трябва да е дългосрочно. Според мен, това е това е много лоша идея и много лоша мярка, а правителството трябва да се придържа към това, което е прието - то е прието за 20 години напред -  а не да го променя непосредствено преди да започне годината.


Прочети цялата публикация