БНР | 12.10.2018 07:45:07 | 98

Международната научна конференция "Геопарковете и модерното общество" в Белоградчик



Днес и утре в Белоградчик се провежда международната научна конференция "Геопарковете и модерното общество". Организатори на форума са геопаркът "Белоградчишки скали", община Белоградчик и Минно-геоложкият университет /МГУ/ "Св. Иван Рилски", с подкрепата на МОСВ и Националната комисия за ЮНЕСКО, съобщиха от МГУ.

Участниците в конференцията ще са от четири континента.

Те и ще обменят опит в областта на опазването на природното наследство и на неговото използване за туристически цели. Местните власти и държавните органи ще могат да споделят опит и добри практики в създаването, развитието и управлението на новата защитена територия "геопарк" и за нарастващото значение на геоложкото наследство за икономиката на слаборазвитите региони чрез развиването на геотуризъм и на други алтернативни форми на устойчив туризъм –  културен, селски и екотуризъм.

Форумът е посветен на 20 години от обявяването на инициативата на ЮНЕСКО за създаването на Глобална мрежа от геопаркове. Тази инициатива за 20 години обединява 120 глобални геопарка по целия свят.

„Геопарковете са нова категория защитена територия. Това са области с изтъкнати примери на геоложкото наследство, както с естетическа, така и с научна стойност. Във фокуса на геопарковете стои човекът, а именно разработване на туристическите ресурси на регионите, които включват тези забележителности“, обясни проф. Димитър Синьовски.

„Първият научно разработен геопарк в България е геопарк „Искърски пролом“. Още 2002 година той беше докладван на европейската среща на геопарковете в Егенбург. След това Белоградчишките скали имат две номинации, засега неуспешни, за ЮНЕСКО. Като проекти за геопаркове са също Рила и Бургаските езера“, поясни той. Според него това да имаме само проекти на геопаркове и тези неуспешни номинации се дължат на няколко неща - на финансовата политика на областите, които се обявяват за геопаркове, липса на управително тяло, липса на финансиране.

Подробностите можете да чуете в звуковия файл.


Прочети цялата публикация