БНР | 14.10.2018 05:05:07 | 127

Почитаме преподобна Параскева (Петка) Търновска


Св. преподобна Параскева е една от най-обичаните и почитани светици не само в България, но и в целия православен свят.

Преподобна Петка, наречена още Българска, е родена в град Епиват на Мраморно море през 11 век. Води благочестив живот, а след смъртта й нейните мощи, се превръщат  в символ на борбата за съхраняване на християнската култура от ислямската асимилация.

Въздигането на посмъртната слава на св. Параскева е свързано с българското царство. Когато Източната Римска империя пада под властта на латините (след 1204 г.), мощите на преподобната Петка били пренесени от Епиват в Търново (днес град Велико Търново). Това става през 1238 г. по времето на цар Иван Асен II и патриарх Йоаким. Тук преподобната се радва на изключително почитание като покровителка на града и на цялото царство. В старата българска столица е написано и най-вдъхновеното житие на светицата – от св. патриарх Евтимий. Светите мощи остават в Търново до падането на българската столица под османска власт през 1393 г. След дълги странствания през 1641 г. мощите са положени в катедралата в румънския град Яш, където се намират и до днес. Празникът в чест на света Петка – наричан още зимен Петковден, се смята за завършек на лятото, а с това и на активния стопански цикъл.

Света Петка е считана за покровител на раждането и плодовитостта както при хората, така и при животните. На този ден в нейна памет се правят родови курбани и се месят обредни хлябове. Домът се ръси със светена вода, обредният хляб се прикадява с тамян и цялото семейство му се покланя три пъти. След това най-възрастната жена вдига хляба високо, благославя с него всички и раздава на присъстващите.

Прочети цялата публикация