БНР | 16.10.2018 11:01:53 | 226

Митрополит Гавриил: В Синода няма разделение по темата за Украинската църква


Синодът на Руската православна църква реши да прекрати изцяло евхаристичното си общение с Константинополската патриаршия. На заседанието на Светия синод бе взето решение за пълно скъсване на общението с Константинополския патриарх, каза Митрополит Ирларион. Това решение на висшия клир на Руската православна църква бе предшествано от състояло се от 9-ти до 11-ти октомври заседание на синода на Вселенската патриаршия, който потвърди решението за предоставяне на автокефалия на Украинската православна църква и отмени решението си от 1686 г. за преминаването на Киевската митрополия под юрисдикцията на Московската патриаршия.

“Българската православна църква няколко пъти се е застъпвала за каноничната Украйнска православна църква, но ние решихме в синода, повечето членове, че  искаме да изчакат да видят как точно ще се оформят становищата и на Вселенската патриаршия  и на Руската и въпросът е даден  на комисията. А трима митрополити излезахме с едно изявление по въпроса, защото ние смятаме, че нещата са достатъчно ясни и бихме могли да вземем отношение вече, както някои църкви го направиха“, каза Ловчанският митрополит Гавриил за позицията на Българската православна църква по отношение на разкола.

В синода няма разделение по темата коментира още той:

“Не, разделение още няма, но има различни позиции по въпроса. Пределно ясно, е че Цариградската патриаршия е дала преди 320 години автокефалия на Руската църква, а Руската църква започва от Киев и после се получават тези разделения. След като на една църква се даде автокефалия, то тя е абсолютно независима и не може Църквата майка, която е дала автокефалия повече да и се бърка във вътрешния живот, иначе не няма да има истинска автокефалия. Така, че трябваше по каноничен ред да си решим, възникналия проблем. Много православни епископи и цели църкви считат, че трябва да се свика Всеправославен събор, който да реши въпроса за Украйнската църква и той послужи затова, че разколът тръгна към своето прекратяване. Най-висшият орган при нас е свикването на Всеправославен събор “

“Никой не е казал, че е против свикването на Всеправославен събор, просто считат, че засега трябва да се даде въпроса на комисия, която да го разгледа“, допълни още по темата митрополит Гавриил.

В разговора Митрополит Гавриил коментира и темата за новите предложения в Закона за вероизповеданията:

“Получихме и двата законопроекта, бяха прегледани много сериозно. Най-добре е законът да не се пипа, защото той е добре направен, а тези няколко неща, които искат да се променят, например за финанси, има си закони финансови, да не навлиза религиозен екстремизъм – има Наказателен кодекс, където трябва се добавят”. 



Прочети цялата публикация