БНР | 17.10.2018 12:02:47 | 181

Има спад в броя на трансплантациите и на донорските ситуации у нас


Има спад в броя на трансплантациите и на донорските ситуации у нас последните две години, посочи началникът на Военно медицинската академия бригаден генерал професор  Венцислав Мутафчийски при отбелязване на Европейската седмица на донорството. Проблемите са организационни и по отношение на донорските бази и координаторите по донорство , признаха и от Изпълнителната агенция по трансплантации. 

Тази година донорските ситуации са 4 във ВМА, а трансплантациите само 3, което за нас е спад, посочи бригаден генерал проф. Венцислав Мутафчийски и обясни какви са причините за това: „Четвъртата трансплантация е невъзможна, защото имаше неоткрито преди това заболяване на самия реципиент, което я отложи и дробът замина за Евротрансплант. Много малко са донорските ситуации. Смятаме го като за не много добра година за нас като екип, който е за трансплантации, но има един положителен елемент и това е, че отиграхме ситуация, при която един съвсем млад екип от нашите млади доценти успяха да реагират без да имат супервайзъри. Те трансплантираха черен дроб и се справиха перфектно. Това е достойно за отбелязване тази година. Това показва, че тази програма във ВМА има бъдеще. Има изградени екипи, които не зависят вече от един или друг човек.“

По думите на проф. Мутафчийски са необходими промени в наредбите, за да се увеличат донорските ситуации:

„Донорските бази, дали трябва да има точно определени донорски бази или трябва всяка една болница да има статут, защото се е случвало ние сме сонорска база, в „Св. Иван Рилски“ има донор, но те не могат да установят мозъчната смърт. Юридически е невъзможно. Това са пропуски, които трябва да се оправят. Трябва да се дадат по-широки правомощия на всички болници, защото всяка една болница може да се яви в донорска ситуация и там трябва да бъдат сформирани екипи, да бъдат обучени хора, поне един човек трябва да бъде обучен за това как се поддържа донора. Процедурата по установяване на мозъчна смърт, йерархията в съобщаването й. Това може да се уточни в наредба.“

От 33 донорски бази, само 4 работят, посочи Евгения Цветкова, директор на Дирекция „Регистри“ в Агенцията по трансплантации. Тя призна, че проблемите с малкия брой донорски ситуации са организационни: „Трябва да се подобри организацията в болниците, които са донорски центрове, да има връзка между отделните клиники и координаторите по донорство да са по-активни в откриването на донори.“

За да се случат донорските ситуации Военновъздушните сили са на разположение 24 часа на лекарите. Капитан Йордан Димитров, специалист по безопасността на полетите в Авиогрупа „Враждебна“:

„Като цяло операцията започва с това, че ние взимаме екипа за трансплантация от София, закарваме го, където е необходимо, евентуално да се вземе или целия донор, или само органът. Това не е обикновена задача за нас, не е рутинна.“

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.


Прочети цялата публикация