БНР | 22.10.2018 10:55:25 | 118

Боян Чуков: Оттеглянето на САЩ от договора за ракетите е трагедия за Европа


Независимо как се казва президентът в Белия дом, американската стратегия е една и съща, тактиката е различна, а Доналд Тръмп е изключително последователен, ако се има предвид американската стратегия. Това каза в предаването "12+3" международният анализатор Боян Чуков. Той коментира заявката за оттеглянето на САЩ от международния договор за ликвидирането на ракетите със среден и малък обсег на действие, подписан през 1987 година от Роналд Рейгън и Михаил Горбачов.   

В случая Америка прави нов преглед на своите съюзници, партньори и противници, смята Чуков. "Трагедията е за Европа. С оттеглянето на САЩ от този договор, военният блок НАТО става безсмислен. Германците, поляците, румънците (които не го осъзнават много, но французите го разбират много добре) - цяла Европа се превръща в бойно поле, където на първо място ще бъдат ударени европейците и навсякъде, където е разположено американско оръжие, именно с тези ракети със среден радиус на действие. Тоест, шансът да оцелее Европа е нулев. Ако не дай Боже се стигне до термоядрена война, първата, която ще бъде изпепелена като територия, е европейската", отбеляза Чуков. 

"2007 година Сергей Иванов като руски министър на отбраната казва, че този договор е реликва от Студената война, през 2013 година президентът Путин също намекна в тази посока", припомни анализаторът.  

Боян Чуков подчерта, че договорът в момента касае само САЩ и Руската федерация и не касае Китай, който в тази категория ракети е водещ в света и е „много по-добре, отколкото едната или другата т.нар. свръхядрени сили“.

Президентът Тръмп работи много мощно с американския военно-промишлен комплекс и още в бюджета на Пентагона за 2018 са  предвидени 59 милиона долара за разработка на този клас оръжия, поясни анализаторът. „Тоест, всичко това е много предварително подготвено и не изненадва абсолютно никого“, изтъкна Чуков.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.


Прочети цялата публикация