БНР | 23.10.2018 07:30:04 | 111

Бойка Атанасова и Петър Анастасов – между Атина, Крит и България


Предизвикателствата да списваш вестник извън пределите на родината и съдбата на сънародниците ни в Гърция – две теми във фокуса на предаването „Нощен Хоризонт“. Бойка Атанасова е носител на наградата „Достойните българи“ и на други престижни журналистически отличия, издава вестник „Български новини“ в Атина, който е най-тиражният за българите в Гърция и Кипър. Петър Анастасов е председател на Българското дружество на остров Крит.

„Пристигнах в Гърция през 1997 година. Идеята за „Български новини“ дойде спонтанно - българите по това време нямаха информация за случващото се у нас, бяха изолирани, пристигаха незаконно, не знаеха правата си в чуждата държава. Забелязах огромна ниша и аз като журналист реших, че е добре да има медия, която да ги информира за случващото се в Гърция, в България, да им разясни как могат да станат законни граждани, запознавахме ги с правата им. Това помогна на много хора да оцелеят в тази страна. С времето сменихме концепцията на медията, но през 1997 година ние създадохме българската диаспора в Гърция“, разказа Бойка Атанасова.

„Със семейството ми дойдохме на Крит през 2001 година. Мястото ни завладя като природа. Минахме по цялата стълбица на работа, както повечето наши сънародници зад граница – с малко покъщнина се опитваме да изградим живота си постепенно. /…/ Човек, ако е преминал стъпаловидно през всяка една точка и е усетил всяко нещо, знае хората покрай него какво изпитват по този път, е едно, а много е трудно, когато някой се опита да прави нещо, което обаче не го е усетил върху собствения си гръб“, обясни Петър Атанасов.

Той подчерта и страхотния прогрес за българските училища в чужбина - в света има около 400 учебни заведения, които обучават близо 30 000 българчета:

„Всичко е във възходяща градация. Но как да успеем да стигнем до всички наши деца, пръснати по света?! Да, не е идеално, но можем с малкото да съхраним традицията и културата. Едно дете – още след първото поколение в чужбина, едва ли не вече е претопено. То започва да говори на чужд език, да смята на чужд език, да сънува на чужд език още след раждането, ако родителите му не създадат съответната среда“.

Според Бойка Атанасова българските училища зад граница имат неразбиране едно между друго и министерството трябва да упражнява повече контрол върху тях, защото не всички от тях са функциониращи.

Тя коментира и предстоящата световна среща на българските медии, която започва на 24 октомври в Скопие:

„Трябва да отговорим на въпроса какво всеки носи от миналото си и как може да го внедри в днешния ден“.

Петър Атанасов разказа за начина, по който българското общество в Крит пази и съхранява паметта за българите през вековете.

Повече чуйте в звуковия файл.


Прочети цялата публикация