БНР | 24.10.2018 13:22:30 | 342

Расте политическото напрежение в Гърмен с наближаването на местния вот


След като общинската организация на ГЕРБ  в Гърмен официално се дистанцира от кмета Минка Капитанова, съветниците на управляващата партия се оказаха малцинство  в местния парламент.

Поведението им като опозиция на кмета, който до вчера официално подкрепяха, става все по-отчетливо и близко до критиките на гражданските групи в малката община, преди местните избори догодина.

Насочване на ресурс в размер на 1 млн. лв. от общинската хазна за ремонт на обществената баня в Огняново и превръщането ѝ в хотел, както и подготовката за продажба на маломерни парцели в ромския квартал „Кремиковци“ отново разбунтува хората от Гърмен, в чиито говорители се превърнаха съветниците от ГЕРБ, след като Минка Капитанова официално се върна в редиците на ДПС.

Местната опозиция твърди, че с тези начинания се цели последваща продажба на ценни имоти и места. Освен това се засилват обвиненията, че привлечените инвестиции по европроекти са нищожни. 

Според Минка Капитанова, откакто тя е кмет на общината са изпълнени 13-14 проекта, като най- успешни са тези  по програмите за трансгранично сътрудничество:

„Към момента имаме одобрен проект България-Гърция, съвместно с община Тасос, с която имаме дългогодишно партньорство. Вече реализираме втори проект за реставрация и реновиране на мирата в Огняновски минерални бани. Проектът е от голямо значение не само за населението на община Гърмен, но и за всички гости на общината. Там сме уязвими и с основание критикувани, защото сме нямали възможност да ги ремонтираме и да се поддържат“, каза Капитанова.

Тя обясни, че с решение на общинския съвет обществената баня, която била в много окаяно състояние, ще бъде съборена и съградена отново. На първия етаж ще има обществена баня мъжка и женска. А отгоре, както било по план на Огняновски минерални бани, ще има няколко стаи, които да се ползват от гостите на Общината или други, което щ есе регулира с решение на общината.

Един от най- тежките проблеми, които хората от Гърмен се надяваха да бъде решен, или поне да се постави началото, е незаконното строителство в квартал „Кремиковци“ и проблемът с незаконно живеещите там от години роми. Още  при встъпването в длъжност като председател на ОбС Катя Татанова  заявила, че има решение.

Какво последвало?

„Проблемите започнаха с една скандална преписка за местността Падарката. Последваха хиляди въпроси във връзка с нея. Беше ми заявено ясно и категорично, че с мен или без мен този ПУП (Подробен устройствен план) ще мине“, каза тя.

Кметът Капитанова иска да ПУП за този район на „Кремиковци“ и да се оформят парцели с цел регулация.

Катя Татанова смята, че проблемът там е решим, но „всички институции трябва да се впрегнат и да гледат в една посока“. „Не е само в нейните правомощия“, каза тя, визирайки Капитанова. „Когато имахме междуведомствена среща, бе поставен въпросът къде ще бъдат настанени уязвимите групи. Тогава кметът каза, че общински места няма. Оказа се, че всяко едно населено място има общински сгради, които общината не може да стопанисва. На общински съвет бе предложено да бъде взето решение да бъдат отдадени под наем или продадени“, обясни Татанова. Тя смята, че е можело да бъде взето решение, с което кметът на общината да намери къде да бъдат настанени уязвимите групи. А след това да влезе следващата институция да си върши работата, тъй като няма адресни регистрации на всички граждани, които са в Падарката.

Според Катя Татанова, която вече е бивш председател на ОбС, в момента община Гърмен подготвяла списък с имоти и земи за продажба, като над 80 от позициите в него били маломерни парчета земи в местността Падарката, където е ромския квартал с над 90 процента незаконни постройки. Тези петна от по 200-300 квадрата  не могат да се  урегулират като парцели, категорична е тя. 

Кметът Минка Капитанова каза, че през последните години, откакто възникна конфликта, няма продажба на маломерни парцели в Падарката, където са незаконните постройки.

И въпреки, че първоначално отрече за готвени продажби на терени в ромския квартал, Капитанова все пак призна: „Има много хора, които са невежи в това какво трябва да направят като документ и които се изискват съгласно закона за устройство на територията. Но тези, които имат земя на територията на местността Падарката, винаги сме ги съветвали как да започнат процедурата и има вече започнати такива процедури. Не мога да кажа за момента колко“.

Прочети цялата публикация