БНР | 26.10.2018 15:01:01 | 208

Автобусни неволи в Благоевградско оставят десетки по автогарите с часове


Десетки студенти, ученици и работещи в друг град хора са принудени да чакат с часове на автогарите в Добринище, Банско и Разлог, тъй като преминаващите автобуси са пълни още от началните си точки - Гоце Делчев и Благоевград. Особено в дните с най-голям трафик – понеделник и петък, положението става нетърпимо, разказват местните.

Денят е понеделник, часът седем сутринта. На автогарата в Банско над 30 човека чакат автобус - за Благоевград, за София. Има и чужденци, които се надяват да стигнат навреме до летището. В рамките на час и половина пристигат и тръгват три преминаващи микробуса, всичките пълни. Редовно пътуващите недоумяват защо големите автобуси са заменени с малки и защо автобусите не достигат точно в дните, когато има най-голямо търсене. 

В 8.30 няколко късметлии се качват в микробус до Благоевград. Шофьорът, който се оказва и собственик на малка транспортна фирма, обяснява какво се случва:

"От Гоце Делчев нямаме никакво движение. Всичко живо си пътува с коли, защото им е по-удобно, по-евтино. карат на газ. Купил за хиляда лева една кола."

От справката за одобрените транспортни схеми в Гоце Делчев и Благоевград се вижда, че основните фирми, които имат одобрени дестинации и разписания, са пет. "Няма пътници", твърди собственикът на една от най-популярните - Валери Валкарев. По думите му, разходите на един голям автобус са тройни в сравнение с тези на микробуса. Автобуси имали всякакъв клас, но като пуснат голям, не могат да си покрият разходите. "Няма никакви правила в бранша", възмущава се Валкарев, според когото "от Крива паланка пускат автобуси", а целта е да се обира пазара от големите градове:

"Кой как му текне, му дават разписание. Да не мислиш, че от хубаво ги пускат тези малки автобуси?"

Заместник-кметът на Гоце Делчев Саид Иброш уверява, че разговори с превозвачите са водени - в най-натоварените дни задължително да пътуват с големи автобуси, за да не остават пътници по автогарите.  

Автобусните превозвачи са открили алтернатива - предлагат големите си автобуси на туроператори и возят с тях чуждестранни туристи. "За жълти стотинки работим на разни азиатци и китайци и така", споделя Валери Валкарев. "Индонезийци знаеш ли колко има? Залавяме се като удавник за сламка. Взимаме ги от аерогарите, разкарваме ги по Европа, по Балканите най-вече. Ако например кацнат в Загреб, обиколят балканите и Европа и ги караме в Истанбул - оттам да излетят."

Темата е разгледана в звуковия файл.

Прочети цялата публикация